Další dva případy prasečí chřipky v Česku potvrzeny

Praha - V Česku byly potvrzeny další dva případy mexické chřipky. Jde o muže a ženu z Prahy, kteří přicestovali ze Spojených států - z New Yorku a Chicaga. Oba nemocné lékaři vyšetřili na virologickém oddělení Fakultní nemocnice na Bulovce. Odebrané vzorky poté přezkoumala Národní referenční laboratoř a včera odpoledne oznámila pozitivní nálezy.

V prvním případě jde o ženu z Prahy, která se vrátila do České republiky 5. června. Necítila se dobře a po dvou dnech vyhledala lékařské ošetření. Ve druhém případě jde o muže z Prahy, který se do České republiky vrátil 8. června. Již při návratu se necítil zcela zdráv a ihned vyhledal lékařské ošetření.

Lékaři pacienty nechali v domácí izolaci, neboť měli lehký průběh
onemocnění. V současné době jsou podle mluvčího ministerstva Vlastimila
Sršně prakticky bez obtíží. Nyní se zjišťují nejbližší spolucestující z letadla obou pacientů. Rodinné kontakty obou nemocných jsou podle ministerstva zajištěny, lékaři jim odebrali materiály na vyšetření a na výsledek se čeká.

Video Reportáž Markéty Hýlové a Pavla Šimka
video

Reportáž Markéty Hýlové a Pavla Šimka

Podezření na prasečí chřipku mělo již 200 Čechů 

Druhý případ nákazy takzvanou prasečí chřipkou byl v Česku potvrzen před týdnem. Testy potvrdily nákazu u ženy, která přicestovala do Česka z Arizony. Lékaři ji po pěti dnech propustili do domácího ošetřování. Prvním nakaženým byl před třemi týdny pilot, který se nakazil při pobytu v New Yorku.

Dosud v Česku podle Víta vyhledalo lékaře kvůli podezření na novou chřipku 200 lidí. Vyšetření ve čtyřech případech infekci potvrdilo, ve 186 případech vyloučilo. Na výsledky deseti testů se čeká.

Evropa chce jednotně očkovat

Světová zdravotnická organizace už v úterý oznámila, že se přiblížila k vyhlášení pandemie prasečí chřipky. Ve společném postupu proti epidemii nové chřipky proto čeká podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové Evropu rozhodnutí, které skupiny obyvatel očkovat prioritně a jak urychlit registraci nové vakcíny. Jurásková to dnes řekla při hodnocení půl roku českého předsednictví EU.

Podle Juráskové je nutno zvážit, zda Evropě stačí současné výrobní kapacity, nebo se budou muset vybudovat nové, aby se s vakcínou proti mexické chřipce vyrobil i dostatek vakcíny proti sezónní chřipce. „České předsednictví při začátku epidemie nové chřipky zareagovalo velmi rychle. Během dvou dní, kdy se objevily první případy, svolalo mimořádnou radu. Ta se rozcházela s jednoznačným doporučením, které bylo přijato všemi státy,“ řekla ministryně.