Za průtahy nebude prachatická soudkyně potrestána

Brno - Nejvyšší správní soud uznal prachatickou soudkyni Miladu Trůblovou odpovědnou za průtahy ve dvou případech. Protože ale nešlo o závažná pochybení a se soudkyní doposud žádné problémy nebyly, nebude nijak potrestána. Odpovědnost za průtahy přitom přiznala i sama soudkyně, která se tak s výrokem Nejvyššího správního soudu ztotožnila.

Dnešní zasedání jednoho ze tří kárných senátů bylo teprve druhým veřejným jednáním o kárné zodpovědnosti soudce či žalobce před Nejvyšším správním soudem. Ten kvůli novele zákona postupně přebírá agendu kárných žalob od vrchních soudů a Nejvyššího soudu. Nyní leží na soudu nejméně 13 žalob, deset na soudce a tři na státní zástupce. Řízení je nově jednostupňové a nelze se proti němu odvolat, v úvahu připadá pouze ústavní stížnost.    

V minulosti řešili kárné žaloby sami soudci, ke svým kolegům prý ale byli příliš shovívaví. Ministerstvo spravedlnosti proto přišlo s novinkou - v šestičlenných kárných senátech jsou nově také advokáti, akademičtí pracovníci a žalobci. Za soudní průtahy mohou soudci snížit plat, nebo dokonce odejmout talár.