Za zatčené radikály demonstrovalo několik desítek lidí

Praha - Několik desítek lidí v Chomutově, Olomouci a Ostravě dnes po 19:00 vyjádřilo nesouhlas s úterním zatčením představitelů české extrémní pravice. Policie akce monitorovala, ale nemusela prakticky zasahovat. V Chomutově se pochodu účastnilo asi 40 lidí, stejný počet osob byl v Olomouci. Zhruba 20 příznivců krajní pravice se sešlo i v Ostravě, kde policie pochod nedovolila.

V Olomouci ani Chomutově nebyly pochody nahlášeny. Skupiny skandovaly hesla „svobodu“, „policejní stát“ a „pusťte bratry domů“. V Chomutově pochodovali příznivci krajní pravice zhruba hodinu a půl. Byl to spontánní pochod, jeho účastníci se až na dva jedince nedopustili protiprávního jednání, takže nebyl důvod zasahovat, uvedl chomutovský policejní mluvčí. Dva lidi policie podezřívá z přestupku kvůli jejich ztížené identifikaci.

V Ostravě zhruba dvacítka lidí vyrazila na pochod po 19:00. Ušli asi 300 metrů a cestu jim zatarasila policie s těžkooděnci. Policisté pak zkontrolovali totožnost členů skupiny a postupně je propouštěli. V Olomouci pochod po zhruba půlhodině skončil.

Podobné akce na podporu radikálů se konaly také ve středu v Brně a v Karlových Varech. Účastnilo se jich v každém městě zhruba 70 lidí. Důvodem je, že policie v úterý prohledala v Praze, na jižní Moravě, v Ostravě a Rokycanech byty a automobily extremistů. Kontrolovala také obchod v pražských Vysočanech, kde zabavila hudební nosiče a aparaturu. Razie zřejmě souvisela s koncerty, které radikálové pořádali.