Na jihu Moravy omezí výluky provoz většiny vlaků

Brno - Významné výluky na železnici čekají od června do prosince jižní Moravu. Na železniční trati mezi Brnem a Břeclaví bude výrazně omezen provoz. Ve stanicích na trati budou modernizovat zabezpečovací zařízení. Řada spojů, hlavně spěšných, bude nahrazena autobusy, rychlíky i dálkové spoje naberou několikaminutové zpoždění. Většina osobních spojů pojede podle výlukových jízdních řádů. Podrobný seznam změn České dráhy (ČD) zveřejní ve druhé polovině června, uvedla regionální mluvčí dopravce Kateřina Šubová.

Přes Břeclav jezdí denně desítky vlaků regionální, dálkové a nákladní dopravy, část z nich míří do Rakouska a na Slovensko.

„České dráhy připravily výlukové jízdní řády a změny se nejvíce dotknou úseků Brno - Břeclav, Brno - Modřice - Vranovice a stanice Brno-Horní Heršpice s další dopravu na Střelice,“ uvedla Šubová. V neděli 14. června bude výluka ve stanici Brno-Horní Heršpice a vlaky tam nahradí autobusy.

Práce na modernizacích zařízení začnou 3. července v Modřicích a přes všechny stanice se budou postupně přesunovat k Břeclavi. Konečnou stanicí je Podivín, kde by modernizace měla skončit kolem 12. prosince. „Kapacita dopravy na tratích Brno - Břeclav a Břeclav - Hodonín se tím zcela zásadně sníží,“ řekla Šubová.

Dopravce rozdělil práce do tří částí. První se od 3. července do 2. září týká Modřic a Hrušovan u Brna. V současné době jsou známy pouze základní změny. Podle nich budou všechny spěšné vlaky mezi Brnem a Hodonínem nahrazeny autobusy. Bez náhrady budou zrušeny také spěšné vlaky mezi Břeclaví a Hodonínem. Cestovní doba dálkových spojů, tedy rychlíků, vlaků EC a IC a Pendolina na trase Brno - Hodonín - Olomouc bude prodloužena pouze o několik minut. Většina osobních vlaků na trase Brno - Vranovice - Břeclav pojede podle výlukových jízdních řádů.

Úprava jízdního řádu se promítne také u tratí Šakvice - Hustopeče u Brna a v menší míře také u úseku Zaječí - Kobylí na Moravě. Podle výlukových jízdních řádů budou jezdit také autobusy jihomoravského integrovaného dopravního systému (IDS), které v řadě případů na železniční spoje navazují. Ty nyní připravuje koordinátor IDS společnost Kordis.

Druhou část opatření plánují České dráhy na období od 3. do 30. září, kdy se práce přesunou do Vranovic. Třetí etapa modernizace a omezení v dopravě začne 1. října v Šakvicích a Zaječí a 12. prosince by měla skončit v Podivíně. Další informace k výlukám najdou cestující na internetových stránkách Českých drah.