Nejdelší most v České republice se staví u Prahy

Praha - Na jihu Prahy se buduje most, který povede přes údolí řeky Berounky a Vltavy. Po dokončení bude nejdelší mostní stavbou v republice s celkovou délkou 2,3 kilometru. Stavbu na jižní části pražského okruhu novinářům představil šéf Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík, který zároveň na místě vykonal inspekci. Stavbaři spíše než o mostu hovoří o mostní takzvané Lahovické estakádě, která je místy vysoká až 50 metrů. Stavba je součástí chystaného propojení dálnic D5 a D1, které měří 23 kilometrů, a stát přijde zhruba na 24 miliard korun. Napojení na D1 bude největší dálniční křižovatkou v ČR.

„Je zde skutečně velká koncentrace unikátních technických kousků,“ řekl Brunclík. Na trase jsou celkem čtyři kilometry tunelů, z tunelu do tunelu vede i zmíněný most. Ojedinělý je prý také ocelový most přes Lochkovské údolí, který se staví technikou nasouvání. Stavbu prý jezdí obdivovat zahraniční experti.

Délka zatím nejdelších českých mostů výrazně nepřesahuje jeden kilometr. Podle Wikipedie je zatím nejdelší dálniční most přes řeku Ohři u Doksan (1183 m), druhý je 150 let starý Negrelliho viadukt v Praze (1110 m) a třetí dálniční most přes tratě v Trmicích na Ústecku (1085 m).

Po nové „jižní“ spojce mezi plzeňskou a brněnskou dálnicí se řidiči poprvé projedou v polovině roku 2010. Úsek má výrazně odlehčit stávající Jižní spojce a Barrandovskému mostu, kde denně projede více než 100 000 vozidel, zhruba 60 000 z nich by měla převzít nová dálnice.

Dokončení jižního spojení by podle Brunclíka nemělo nic ohrozit, ale nad dalšími úseky pražského okruhu visí otazníky. Celková délka okruhu má být 83 kilometrů, hotovo je 17 km. Kromě nedostatku peněz ohrožují okruh i spory investora (ŘSD) s ekology a občanskými sdruženími.

Připravovaná výstavba pražských radiál a pražského městského okruhu
Zdroj: ČTK
Autor: ČTK