Demokratická výzva žádá vedení SZ, aby se mohli vrátit vyloučení

Praha - Demokratická výzva (DV), frakce sdružující lidi nespokojené se situací ve Straně zelených (SZ), vyzvala v sobotu předsednictvo, aby členům vyloučeným v březnu umožnilo návrat do strany. Součástí prohlášení DV jsou i další body, například žádost o analýzu neúspěchu SZ v evropských volbách. DV je prý také připravena jednat o případné účasti svých členů na kandidátce SZ pro sněmovní volby.

Úřadující šéf strany Ondřej Liška v Otázkách Václava Moravce uvedl, že těžko může akceptovat ultimáta, zvlášť od lidí, kteří nejsou členy SZ. Těmi nyní nejsou například bývalá místopředsedkyně strany a vůdčí osobnost Demokratické výzvy Dana Kuchtová a další spolupředseda DV Martin Čáslavka, které vedení SZ v březnu vyloučilo. Tehdy stál v čele strany Martin Bursík, který ale po neúspěchu SZ v eurovolbách odstoupil. Ve volbách však propadla i Demokratická strana zelených (DSZ), kde působí další vyloučená členka SZ, poslankyně Olga Zubová. Kuchtová v DSZ není, míní však, že cestou k opětovnému posílení zeleného hnutí v české politice je integrace všech subjektů, které nyní pod značkou zelení vystupují.

Dnešní diskuse Kuchtové s Liškou ukázala, že se stále liší v názoru na to, kdo zavinil rozkol v SZ a jak by měla strana na současnou situaci reagovat. Liška míní, že šance na plné zapojení do činnosti SZ je, pokud DV ukončí svou činnost. K případnému obnovení členství pro Kuchtovou a Čáslavku řekl, že oba mohou požádat o členství v nějaké základní organizaci a pak se tím bude předsednictvo zabývat. Později poznamenal, že vyloučení Kuchtové i Zubové považuje za správné.

Podle Kuchtové SZ ve volbách nepropadla kvůli vzniku DSZ, ale kvůli tomu, že se stala nečitelnou a opustila program. „Cesta k mimoparlamentní opozici je cesta, kterou nastoupili oni, tedy vedení Strany zelených,“ poznamenala. Úřadující šéf SZ uvedl, že vnitrostranická debata o frakcích a proudech voliče nezajímá. „Je absolutně nezajímavé se zabývat tím, co si myslí Dana Kuchtová a Ondřej Liška o nějaké vnitřní integraci,“ soudí. Kroky k návratu Zubové a Kuchtové podnikat nehodlá. Lidé, kteří mají chuť spolupracovat „v rámci nějakých rozumných měřítek“, to podle něj mohou udělat.