Vláda se dnes bude zabývat zdravotním pojištěním

Praha - Kabinet Jana Fischera se dnes bude kromě jiného zabývat návrhem novely zákona o zdravotním pojištění. Ten pochází ještě z dílny bývalé ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové. Té se ale pro něj nepodařilo vyjednat podporu opozice, a tak teď téma leží na stole úřednické vlády. Novela má pomoci zdravotním pojišťovnám a státu reagovat na současnou ekonomickou krizi a minimalizovat tak její dopady.

Propad příjmů zdravotních pojišťoven v letech 2009 a 2010 může podle odborníků dosáhnout až dvanácti miliard korun. Návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění má pomoci tomu, aby platební schopnost všech zdravotních pojišťoven zůstala stejná a aby neutrpěla kvalita péče o pacienty. Návrh zahrnuje navýšení platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané.

Novela počítá také s přesunem části peněz zdravotních pojišťoven z provozních fondů a fondů prevence na zdravotní péči. Cílem tohoto návrhu je tak nalít do resortu chybějící peníze. Právě navýšení plateb státu by jen letos mělo přinést navíc dvě a půl miliardy korun a v příštím roce miliard pět. Pojišťovny by měly z úspor ze svých fondů dát na péči navíc dvě a půl miliardy.

Ministři budou také posuzovat poslanecký návrh, který má zakázat státní správě a samosprávám omezovat hospodářskou soutěž. Za určitých okolností by mohl postihovat i obcházení regulačních poplatků ve zdravotnictví.