Ministryně chystá pro soudce nucené prázdniny

Praha - Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová zvažuje kvůli finančním úsporám zavedení nucených prázdnin pro soudy trvající zhruba dva týdny v létě a týden po vánočních svátcích. V tomto období prý beztak panuje v justici klid. Náklady v resortu by podle propočtů Kovářové mohly poklesnout až o stovky milionů korun.

„Je velmi pravděpodobné, že spousta soudců vůbec nenařizuje na léto jednání. Když totiž mají velkou trestní věc s velkým množstvím obžalovaných a svědků, polovina lidí nemůže přijít. Jsou na dovolených. Zrovna tak se omlouvají i obhájci,“ odůvodnila své rozhodnutí Kovářová.

Ministryně Kovářová si od opatření slibuje úsporu až stovek milionů korun, v případě resortu spravedlnosti je každá úspora na místě. Podle Hospodářských novin má totiž letos k dispozici 22 miliard korun, které mu nestačí ani k tomu, aby soudy mohly do konce roku topit a svítit. Ministerstvo financí mu proto přidalo dalších 261 milionů korun. Příští rok ale přijde ministerstvo spravedlnosti o 1 a půl miliardy korun.

Video Reportáž Zuzany Hálové
video

Reportáž Zuzany Hálové