Středomoravská nemocniční dostala pokutu za nevybírání poplatků

Olomouc - Společnost Středomoravská nemocniční dostala od Všeobecné zdravotní pojišťovny za nevybírání poplatků v lékárně a třech nemocnicích v Olomouckém kraji pokutu 150 000 korun. Pojišťovna ministerstva vnitra firmě uložila pokutu 10 000 korun. Středomoravská nemocniční s rozhodnutím nesouhlasí a odvolala se.

„VZP uložila pokutu za nevýběr regulačních poplatků, a to 50 000 korun pro porušení povinnosti v nemocnici Prostějov, 50 000 korun v nemocnici Přerov a ve stejné výši ve Šternberku,“ řekl pro Olomoucký deník ředitel olomoucké krajské pobočky VZP Lubor Machytka. Správní řízení vedla se Středomoravskou nemocniční i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. Ta se v první fázi zabývala především nevybíráním regulačních poplatků v lékárnách nemocnic, které zřizují krajské úřady.

Středomoravská nemocniční, která má v pronájmu od Olomouckého kraje nemocnice v Prostějově, Přerově a Šternberku, se proti pokutám odvolala. „S rozhodnutím nesouhlasíme. Podali jsme naše argumenty, kterými prokazujeme, že v našem případě oprávněně vybíráme poplatky, takže nedochází k porušení zákona. Nyní probíhá správní řízení, do jeho skončení nelze blíže komentovat,“ řekl Tomáš Želazko, mluvčí holdingu Agel, jehož je Středomoravská nemocniční dceřinou společností.

V nemocnicích začalo poplatky proplácet hejtmanství letos v únoru poté, co v krajských volbách vítězná ČSSD slíbila voličům zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Kraj poplatky proplácí pouze v zařízeních, které hejtmanství vlastní, což vyvolalo vlnu nesouhlasu v ostatních zdravotnických zařízeních, především v lékárnách.