V pražských ulicích se objeví nová tramvaj

Praha - Nový typ tramvaje se za tři až čtyři týdny objeví v pražských ulicích. Novinářům to při zahájení zkušebního provozu nové nízkopodlažní tramvaje Škoda ForCity (Škoda 15T) řekl tiskový mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený. Do roku 2017 by měl její výrobce, akciová společnost Škoda Transportation, dodat pražskému dopravnímu podniku 250 kusů této tramvaje. Jedna bude stát dopravní podnik přes 60 milionů korun.

„Doufám, že do roka budeme moci uvést do provozu jednu, nebo spíše dvě tramvaje 15T,“ uvedl radní pro dopravu Radovan Šteiner. Tramvaj teď čekají zkušební jízdy v areálu dopravních podniků, po třech až čtyřech týdnech vyjede do ulic. Zkoušet se bude bez zátěže i se zátěží, s cestujícími. Druhý vůz 15T dodá výrobce dopravnímu podniku v srpnu nebo v září.

Podle generálního ředitele Škoda Transportation Tomáše Krska je největší předností tramvaje to, že je stoprocentně nízkopodlažní a zároveň má otočné všechny podvozky. To znamená, že je velmi šetrná vůči kolovému svršku a zároveň poskytuje maximální komfort cestujícím. Tramvaj má rekuperaci, tak je i z energetického pohledu velice šetrná.

Díky systému rekuperace, kterým je dnes údajně vybavena už většina pražských tramvají včetně starých, vyrábí elektromotor z energie vzniklé při brzdění elektřinu. Úspora u T15 je 15 až 30 procent, řekl Miloš Zelingr, technický ředitel akciové akciové společnosti VÚKV, která se zabývá vývojem a zkoušením kolejových vozidel.

Tramvaj je dlouhá přes 31 metrů, podíl nízké podlahy je stoprocentní. Vejde se do ní 61 sedících a až 239 stojících cestujících. Podle Šteinera má stejnou kapacitu jako dva vozy T3, nejstarší „kulaté“ tramvaje, které má postupně nahradit. První série 32 kusů se má vyrobit do konce roku 2010.