SZ chce do voleb omezit imunitu a zakázat přílepky

Praha - Strana zelených chce ještě před předčasným rozpuštěním sněmovny předložit návrhy na omezení imunity zákonodárců, zákaz legislativních přílepků a změny volby členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Mají v úmyslu projednávat návrhy na příští schůzi, která je naplánována na poslední týden v září, tedy dva týdny před volbami. Novinářům to řekla místopředsedkyně strany Kateřina Jacques. Jde přitom o témata, která na české politické scéně už několik let nenacházejí řešení.

Podle zelených je možné, že normy budou přijaty ve zrychleném režimu. „Bude to měsíc před parlamentními volbami a je možné, že bychom tyto zákony vnímali jako určitý test vnímání těchto neuralgických bodů naší politické reprezentace právě před těmito volbami,“ řekla Jacques. Naznačila tak, že půjde o téma, ve kterém by zelení mohli získat politické body ve vrcholící kampani.

S přípravou samotné kampaně zelení čekají na sobotní rozhodnutí širšího vedení strany. Republiková rada má po rezignaci bývalého předsedy Martina Bursíka potvrdit v čele zelených dosavadního místopředsedu Ondřeje Lišku. Ten by měl v sobotu představit vedení strany první náčrt kampaně.

Zelené primárky odstartují v sobotu 

Zatímco ostatní parlamentní strany už pracují na sestavování kandidátek, zelení proces primárek spustí v sobotu. Kandidátní listiny budou uzavřeny do poloviny srpna.