Manžel oběti heparinového vraha žádá po nemocnici milion

Hradec Králové - Manžel jedné z obětí heparinového vraha Petra Zelenky žádá po Nemocnici Havlíčkův Brod jako náhradu nemajetkové újmy jeden milion korun. Případ dnes začal projednávat Krajský soud v Hradci Králové. Soudkyně ale konstatovala, že případ je nejednoznačný a kvůli doplnění listinných důkazů jednání odročila na neurčito. Nemocnice pochybení odmítá. Zelenka si odpykává doživotní trest vězení za vraždu sedmi pacientů a deseti pokusů o vraždu.

Manželku Vlastimila Horáka se Zelenka pokusil zavraždit na přelomu srpna a září 2006 trojím podáním léku heparin. Díky včasné pomoci lékařů ale žena nevykrvácela. Zemřela až druhý den po poslední aplikaci heparinu Zelenkou. Podle loňského verdiktu trestního soudu ale podání heparinu nebylo příčinou její smrti.

Právní zástupkyně žalobce u soudu uvedla, že nemocnice porušila svou povinnost řádně léčit a zodpovídá za neoprávněnou aplikaci heparinu. Pozůstalý podle ní nyní musí žít s vědomím, že se jeho manželku před smrtí pokusil někdo zavraždit. Uvedla, že po smrti manželky zažil muž další otřes, když byla odhalena série heparinových vražd v brodské nemocnici.

Nemocnice se omluvila, peníze vyplatit odmítla

Právní zástupce nemocnice Jan Mach se Horákovi v soudní síni omluvil. Jeho požadavek na vyplacení milionu korun ale odmítl: „Nemocnice žádnou právní povinnost neporušila.“ Připomněl, že žádní zaměstnanci nemocnice nebyli v souvislosti s heparinovými vraždami stíháni. Navrhl proto, aby soud žalobu zamítl.

I s Horákem zatím pozůstalí podali na nemocnici čtyři žaloby. První dvě hradecký krajský soud začal projednávat již loni v říjnu. Pozůstalí je ale později stáhli. Zdůvodnili to tím, že další jednání je traumatizuje a nejsou schopni je snášet. Soud pak řízení loni v prosinci zastavil. Řízení u další žaloby podané skupinou pozůstalých soud zastavil začátkem letošního června poté, co pozůstalí nedoplnili žalobu. Rozhodnutí soudu je ale zatím nepravomocné.

Zelenka musí pozůstalým zaplatit přes 2,5 milionu korun

Kraj Vysočina již v únoru 2007 rozhodl, že rodinám pozůstalých daruje 100 tisíc korun, pacientům, kteří pokus o vraždu přežili, poslal 20 tisíc. Krajský soud v Hradci Králové při udělení doživotí také Zelenkovi nařídil, že musí pozůstalým obětí zaplatit přes 2,5 milionu korun. Odvolací soud později některé z pozůstalých odkázal s nárokem na náhradu škody na civilní soudy. Šlo například o případy, kdy napadený člověk Zelenkův útok přežil.