Policie vyšetřuje podezřelý nákup aut pro armádu

Praha - Vojenská policie prověřuje zakázku, kterou zrealizovala takzvaná zakrytá část Vojenského zpravodajství. Armáda jí totiž na přelomu roku nakoupila necelou stovku škodovek prostřednictvím takzvaných krycích firem. Zakrytou částí protékají stovky milionů korun, z nichž se hradí logistické zázemí pro všechny tajné operace. Na státní zastupitelství doputovala informace, že transakce byla předražená a zároveň i zpochybňuje výběr dodavatele, kterým byl pražský autosalon Přerost a Švorc. Informoval o tom Český rozhlas - Rádio Česko.

Žalobce ze státního zastupitelství pro Prahu 6 Milan Černý potvrdil, že vyšetřování běží. Podrobnosti ale podle svých slov sdělit nemůže. Jakékoliv informace zatím neposkytla ani Vojenská policie, která obchod prověřuje. Armáda tají, kolik vozů skutečně nakoupila, a kolik za ně zaplatila. „Ministerstvo obrany i různé složky Armády České republiky si pořizují služební vozidla. Samozřejmě, že si pořizuje služební vozidla i Vojenské zpravodajství, nicméně u této organizace je část vozidel používána pro zpravodajskou činnost, a proto se nemohou zveřejňovat detaily,“ podotkl pro Český rozhlas mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Počty nakoupených vozů nelze zveřejnit

Dle slov Čírtka platí v celém resortu obrany i ve Vojenském zpravodajství systém kontrolních mechanismů. Počty nakoupených vozů nelze zveřejnit, protože se vybavení pro zpravodajské složky pořizuje ze zakryté části rozpočtu. Kdokoliv by po zveřejnění mohl zjistit, jaká auta si přesně tato složka pořizuje a mohl by toho zneužít. Společník firmy Přerost a Švorc Libor Přerost řekl, že překontroloval zakázky a na kontrakt s Vojenským zpravodajstvím nenarazil. Případem se začne zabývat poslanecká komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství.

Když Vojenská policie rozjela vyšetřování zakázky, byli odvoláni a posláni do civilu její ředitel Oldřich Kubát a šéf zvláštního odboru Antonín Rada. Pro ministerstvo obrany jsou veřejné zakázky noční můrou. O transakcích v takzvané zakryté části Vojenského zpravodajství kolují už takřka legendy. Mluví se například o nákupech terénních vozů, které spíš než k pracovním účelům slouží k zásobování rekreačních sídel na horách a podobně. Někteří lidé zevnitř resortu se proto obávají, aby byl nákup osobních aut pro tajnou službu řádně vyšetřen, a aby byly v případě zjištění pochybení nebo nezákonností vyvozeny patřičné důsledky.