Komunisté mají kandidátku kompletní, zelení teprve začínají

Praha - Nejdál v přípravě kandidátek pro předčasné parlamentní volby letos v říjnu jsou komunisté. Jejich ústřední výbor schválil volební lídry a pořadí na kandidátkách už tuto sobotu. V ČSSD, ODS a v KDU-ČSL je schvalovací proces v plném proudu. Obě nejsilnější strany sázejí na osvědčené lídry, a tak se zatím žádná překvapení nekonala. Zelení s přípravou kandidátek sotva začali, stihnout by ji chtěli do konce prázdnin.

V Praze mají kompletní kandidátky ČSSD a KSČM. Sociální demokraty vede do voleb někdejší poslanec Petr Hulinský, komunisty stranický místopředseda Jiří Dolejš, který nahradil předchozího experta na bydlení Františka Beneše. Osvědčení lídři vedou ve Středočeském kraji do voleb ODS i KSČM. Jsou to exministr a bývalý hejtman Petr Bendl a předseda středočeských komunistů, nynější poslanec Stanislav Grospič.

Překvapení politikové nepřichystali ani v Jihočeském kraji. Připraveny tam už mají kandidátky sociální demokraté, které opět povede exministr kultury Vítězslav Jandák, občanští demokraté v čele s poslancem a starostou Prachatic Janem Bauerem a komunisté, které do voleb vede stejně jako dřív stranický předseda Vojtěch Filip.

Opakovaně vede do voleb na Karlovarsku ČSSD Jaroslav Fiala, KSČM Pavel Hojda a lidovce Pavel Svoboda. Na Plzeňsku bude v čele kandidátky KSČM Karel Šidlo a lidovců ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr. Potvrzené lídry na Ústecku mají lidovci, v jejich čele bude tajemník města Krupky František Růžička, a komunisty povede poslanec Josef Šenfeld.

Na Vysočině se utkají Němcová, Kováčik, Bublan a Kasal

Na Liberecku bude mít ODS v čele poslance Zdeňka Macha, KSČM nováčka - advokátku Marii Nedvědovou, a ČSSD bývalého lyžařského skokana Pavla Ploce. V Královéhradeckém kraji mají zatím jasno jen ČSSD, kterou už vede dlouhodobě do voleb poslankyně a krajská předsedkyně Hana Orgoníková, a KSČM, jejímž lídrem je poslankyně Soňa Marková. Na Pardubicku postavila ČSSD do čela kandidátky poslance Miroslava Váňu, KSČM poslance Václava Snopka a lidovci šéfa krajské organizace a náměstka hejtmana Romana Línka.

V kraji Vysočina má ODS v čele kandidátky místopředsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou, ČSSD exministra vnitra Františka Bublana, KSČM šéfa poslaneckého klubu Pavla Kováčika a lidovci poslance a předsedu krajské organizace Jana Kasala.

Topolánek se na jihu Moravy střetne se Sobotkou

V Jihomoravském kraji vede do voleb ODS její předseda Mirek Topolánek, ČSSD místopředseda Bohuslav Sobotka, KSČM poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová a KDU-ČSL bývalý hejtman Stanislav Juránek. V Moravskoslezském kraji mají jasno jen ČSSD, kterou vede do voleb místopředseda Lubomír Zaorálek, a KSČM v čele s poslankyní Kateřinou Konečnou.

Olomoucký kraj má v čele ODS exministra vnitra Ivana Langra, ČSSD předsedu sněmovny Miloslava Vlčka, KSČM poslance Alexandra Černého a KDU-ČSL nového krajského předsedu Pavla Horáka. ODS a ČSSD na Zlínsku povedou do voleb exministři práce Petr Nečas a Zdeněk Škromach, KSČM poslanec Vladimír Koníček.