Spor Svěráka s firmou Bauhaus rozhodne soud v červenci

Brno - Brněnský krajský soud rozřeší spor mezi hercem a scenáristou Zdeňkem Svěrákem a společností Bauhaus pravděpodobně v červenci. Svěrák v žalobě na firmu uvádí, že bez jeho svolení neoprávněně změnila a užila část verše jeho textu písně Dělání pro své reklamní účely. Žádá proto 200 000 korun, poskytnutí zadostiučinění a omluvu. Soudní znalec Bohumír Štědroň dnes sice dospěl k závěru, že Bauhaus poškodil Svěrákova autorská práva, firma má ale opačné odborné vyjádření, k nimž se musí Štědroň do dalšího stání vyjádřit. Spor se táhne od roku 2005.

„Píseň legrační formou navozuje příjemnou atmosféru. Navozuje atmosféru, že stavění řeší problémy, a toho si musel být Bauhaus vědom,“ zdůraznil Štědroň. I samotný slogan na billboardu kvůli použití tří teček na dvou místech je podle něj jasným odkazem na to, že text je z něčeho vyjmut.

Podle něj je popěvek ze Svěrákovy písně dostatečně znám na to, aby si autoři sloganu nemohli být vědomi, že ho opisují. Právní zástupce firmy Bauhaus ale tento posudek zpochybnil a přečetl jiný, který říká pravý opak.

Reklamnní slogan, který firma Bauhaus použila na svých bilboardech hlásal: „Upeč… třeba zeď.“ Verš Svěrákovy písně, která se roku 1980 objevila v pohádce Princové jsou na draka, přitom zní „upeč třeba chleba, postav třeba zeď…“

V minulosti již brněnský krajský i olomoucký vrchní soud daly Svěrákovi za pravdu, ale odvolací soudy pokaždé verdikt poslaly zpět s tím, že je potřeba obstarat právě relevantní znalecké posudky.

Svěrákovu píseň "Dej cihlu k cihle" zpívala s Janem Čenským Ivana Andrlová
Svěrákovu píseň „Dej cihlu k cihle“ zpívala s Janem Čenským Ivana Andrlová
Více fotek
  • Svěrákovu píseň „Dej cihlu k cihle“ zpívala s Janem Čenským Ivana Andrlová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/944/94383.jpg
  • Jan Čenský autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/944/94385.jpg