ŘSD otevřelo u Vsetína nový úsek silnice

Vsetín - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes slavnostně otevřelo dokončený úsek čtyřproudé silnice I/57 vedoucí kolem obce Jablůnka směrem k nedaleké Bystřičce. Je částí plánované silnice do Valašského Meziříčí. Stavba úseku dlouhého zhruba 2,6 kilometru trvala téměř čtyři roky a stála přes 1,2 miliardy korun. Pro řidiče bude průjezdný v úterý. Silnice vedoucí přes vsetínskou průmyslovou zónu nahradila stávající cestu, která už přestala narůstající dopravě stačit.

„Byla velmi úzká, v neúnosném stavu a zatáčkovitá,“ uvedl ředitel zlínské správy ŘSD Karel Chudárek. Cesta navíc vede přes zastavěnou oblast a v nepřehledném terénu jsou velmi časté nehody, které dokážou dopravu mezi oběma městy zastavit.

Nejvýznamnější přínos má nová komunikace pro místní obyvatele, protože odklání velmi hustou dopravní zátěž od obydlených míst.

Zprovozněná silnice I/57 je zatím první částí plánovaného přivaděče, který by měl výhledově celé Vsetínsko napojit na dálnici D47. „Byla financována z Operačního programu doprava, čili z evropských peněz, a dnešní stav našich národních zdrojů se jí vůbec nedotknul,“ řekl Chudárek. Už příští rok se má začít stavět i její druhá část až do Bystřičky, kterou by ŘSD chtělo otevřít v roce 2013. Z jakých zdrojů ji zaplatí, ale zatím jasné není.

Řadě důležitých dopravních staveb na Vsetínsku hrozí zmrazení kvůli nedostatku peněz ve Státním fondu dopravní infrastruktury. Mohlo by se to týkat i pokračování silnice I/57.

Kdy se motoristé dostanou po nové čtyřproudové silnici ze Vsetína až do Valašského Meziříčí, zatím jasné není. Chybí ještě úsek mezi Bystřičkou a obcí Jarcová a také plánovaný obchvat Valašského Meziříčí. Ten je zatím jen ve fázi studie. Celý dálniční přivaděč by měl z Valašského Meziříčí k dálnici D47 pokračovat silnicí I/35. I ji ale zřejmě čeká odklad, úsek mezi Valašským Meziříčím a obcí Lešná je na seznamu staveb, kterým podle ministerstva dopravy hrozí zmrazení.