O tragické nehodě u Loun rozhodne soud nejdříve v červenci

Louny - Lounský okresní soud opět neurčil viníka tragické dopravní nehody u Panenského Týnce, při které loni v únoru zahynulo osm lidí. Obžaloba označuje za viníka dvaačtyřicetiletého Petra Hinterholzingera, který se tam se svou fabií bočně srazil s mikrobusem v protisměru. Ten potom čelně narazil do projíždějícího kamionu. Obhájce řidiče naopak trvá na zproštění viny. Podle něj policisté přímo na místě nezdokumentovali potřebné stopy. Státní zástupce tvrdí, že žádnou takovou povinnost nemají. Senát chtěl verdikt vynést dnes, po poradě však připustil další dokazování obhajoby.V případu tak rozhodne lounský okresní soud nejdříve v červenci.

Předseda senátu Petr Šilhan po dnešním svědectví dalších policistů zasahujících na místě nehody zamítl obhájci obžalovaného návrhy na další dokazování jako nedůvodné a nadbytečné. Poté vyzval státního zástupce, zmocněnce pozůstalých a obhájce k závěrečným návrhům. Po přestávce na poradu senátu před vynesením verdiktu však Šilhan překvapivě sdělil, že hlavní líčení odročuje na 13. červenec.

„Obhájce v závěrečné řeči hovořil o zatajených důkazech. Jím navrhované doplnění fotodokumentace z místa nehody tedy nechá soud zajistit a předloží je k vyjádření znalci z oboru dopravy,“ zdůvodnil odročení Šilhan.

Státní zástupce požadoval v závěrečné řeči pro Hinterholzingera sedmiletý trest ve věznici s dozorem. „Obžalovaný je řádný člověk, řádně pracuje a dosud nikdy před soudem nestál. Mrzí mě však, jaký postoj k nehodě zaujal. Při zahájení hlavního líčení se sice pozůstalým omluvil, vzápětí ale uvedl, že jel ve svém jízdním pruhu a vinu odmítl. Obvinil tak vlastně zesnulého řidiče dodávky. Neučinil doznání, nebylo tak možné uvažovat o možné polehčující okolnosti,“ uvedl.

Obhájce v devadesátiminutové závěrečné řeči zpochybnil zejména kvalitu a důslednost práce policistů při zajištění stop při ohledání místa nehody. Pro svého klienta požadoval zproštění obžaloby v plném rozsahu. „Musí ten důkaz být nesporný, takový důkaz tam podle mě není,“ uvedl obhájce řidiče Jan Císař.

Při nehodě loni 13. února zahynulo osm pracovníků postoloprtské firmy Ziki, kteří cestovali na noční směnu. Jejich mikrobus se bočně střetl s vozem Škoda Fabia Combi, který řídil Hinterholzinger. Náraz odhodil mikrobus na protijedoucí kamion. Nikdo z dodávky nepřežil, řidič škodovky utrpěl lehké zranění, řidič kamionu se měsíc léčil s naraženým kolenem.