Kino Světozor připomíná studentům hrůzy holokaustu

Praha - Hrůzy holokaustu a nacistické zločiny připomíná tento týden v pražském kině Světozor studentům přehlídka filmů významných českých dokumentaristů. Na filmovém plátně ožijí v pěti snímcích osudy obětí krutého vyvražďování i těch, kteří se zločinnému rasistickému režimu dokázali postavit. Své filmy představí Olga Sommerová, Pavel Štingl, Helena Třeštíková, Břetislav Rychlík a Lukáš Přibyl. Projekce jsou určeny žákům vyšších ročníků základních škol a středoškolským studentům. Každá projekce bude spojena s besedou s režisérem filmu.

„Projekce jsou součástí projektu Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni, který mladým lidem přibližuje nedávné dějiny československého státu. Akce, pořádaná ve spolupráci s Nadací Forum 2000, je zároveň doprovodným programem mezinárodní konference k osudu majetku obětí holokaustu, která se uskuteční od 26. do 30. června v Praze,“ uvedl ředitel programu Jeden svět na školách Karel Strachota. Téma nabývá podle něj na důležitosti i vzhledem k pokračujícímu nárůstu vlivu populistických a neonacistických skupin ve společnosti.
   
„Opakovaně dochází ke zkreslování historických událostí a překrucování minulosti. To platí pro holokaust i poválečné totalitní období. Projekce dokumentárních filmů proto budou doplněny filmovými sestřihy z vystoupení a demonstrací současných extremistických uskupení. Z nich je zřejmé, že rasismus a antisemitismus nejsou prázdné pojmy,“ dodal Strachota.

Filmový týden zahájily včera dopoledne dvě projekce dokumentu Sedm světel režisérky Olgy Sommerové, který oživuje vzpomínky židovských pamětnic na holokaust a druhou světovou válku. Úterní projekce patří snímku O zlém snu, který natočil Pavel Štingl. Životní příběh Hedy Blochové představí ve středu dokument Hitler, Stalin a já Heleny Třeštíkové.

Video Rozhovor s programovým ředitelem Karlem Strachotou
video

Rozhovor s programovým ředitelem Karlem Strachotou

Rozhovor s programovým ředitelem Karlem Strachotou

15:15

Reportáž Jana Osúcha

Čtvrteční film nazvaný Ó, ty černý ptáčku režiséra Břetislava Rychlíka se zabývá osudy Romů během druhé světové války, pro které byly na českém území zřízené dva koncentrační tábory. S pomocí vzpomínek pamětníků a archivního materiálu dokument rekonstruuje plastický obraz o skutečné podobě tohoto záměrně zapomenutého holokaustu.

 
Projekce završí v pátek nejnovější z filmů režiséra Lukáše Přibyla, který se věnuje méně známým pracovním a vyhlazovacím táborům. Dokument Zapomenuté transporty do Polska přibližuje spletité osudy několika mužů a žen z Československa zavlečených do polských lágrů.