Prezident jmenuje nové generály na Den ozbrojených sil

Praha - Prezident Václav Klaus jmenuje nové armádní generály příští úterý při příležitosti Dne ozbrojených sil ČR, který připadá na 30. června. Hlava státu to dnes uvedla na svém webu. Vláda mu v pondělí navrhla, aby jmenoval do generálských hodností šest plukovníků a jednoho brigádního generála povýšil na generálmajora.

Hlava státu obvykle jmenuje generály při státních svátcích 8. května a 28. října. V květnu to však Klaus neudělal - podle hradního mluvčího kvůli nedostatku času. Klaus totiž 8. května jmenoval úřednický kabinet premiéra Jana Fischera. Média ale spekulovala, že pravým důvodem Klausova kroku mohly být jeho spory s bývalou vládou premiéra Mirka Topolánka a s exministrem vnitra Ivanem Langrem (oba ODS).    

Právě Topolánkova vláda totiž povýšení důstojníků původně navrhla. Klaus se s ní ale dostal do sporu kvůli březnovému vyslovení nedůvěry kabinetu v parlamentu. Někteří politici ODS totiž tvrdili, že Klaus měl na pádu vlády politický zájem.    

Úřednická vláda vyškrtla některé „Langerovy koně“

Mezi nyní navrženými plukovníky na povýšení jsou právě tři muži, které měl Klaus povýšit už v květnu - velitel českého letectva Jiří Verner, šéf Vojenské policie Vladimír Ložek a náčelník štábu velitelství podpory Přemysl Škácha.

Nově byl návrh na povýšení rozšířen o inspektora české armády a zástupce náčelníka generálního štábu Čestmíra Tesaříka z hodnosti brigádního generála do hodnosti generálmajora. Brigádními generály by se měli stát i náčelník štábu Vojenského zpravodajství Jan Bureš, náčelník spojovacího vojska Jan Kaše a náčelník vojenské zdravotnické služby Pavel Zbořil.


Vláda ale ze seznamu kandidátů na povýšení vyškrtla policisty, které navrhoval povýšit ještě Langer a Topolánkova vláda. Langer chtěl povýšit policejního prezidenta brigádního generála Oldřicha Martinů na generálmajora a jeho náměstky plukovníky Ivana Bílka a Jiřího Houbu na brigádní generály. Povýšeni zřejmě budou 28. října, ale možná ne všichni. Houba se totiž chystá v létě z funkce odejít.