Strana Liberálové.cz oznámila ukončení činnosti

Praha - Čeští liberálové, kteří existovali od roku 2002 jako Liberální reformní strana (LiRA) a naposledy kandidovali pod značkou Liberálové.cz, dnes ukončili činnost. Důvodem je zřejmě neúspěch v červnových evropských volbách, kde Liberálové.cz dostali jen 1775 hlasů. Informaci přinesl server Týden.cz. O konci strany rozhodla páteční porada funkcionářů, kteří hodnotili její další vyhlídky. Dosavadní předseda strany Pavel Weiss míří do uskupení Věci veřejné, tajemník Hamerský do strany Občané.cz, další funkcionáři směřují do Strany zelených nebo TOP 09.

Strana formálně zanikne až ke konci roku, do té doby rozprodá svůj majetek, zejména nábytek, a pokusí se dořešit finanční spor se senátorem za ČSSD Jiřím Dienstbierem, které liberálové žalují, že je v loňských senátních volbách údajně podvedl. Tečkou za sedmiletou existencí by měla být koncem října rozlučková party.

Liberálové.cz navázali na činnost Liberální reformní strany (LiRA), která loni v listopadu po neúspěchu v podzimních krajských a senátních volbách ukončila činnost. Ve volbách do Evropského parlamentu sázeli na myšlenku vytvoření Spojených států evropských a zrušení společné zemědělské politiky EU. Na domácí politické scéně chtěli skončit s korupcí a prosadit změny volebního systému.

Strana během své existence zaujala například kampaněmi, v nichž ironizovala zejména národovectví a euroskepticismus prezidenta Klause, stála také za prvním pokusem o prosazení eutanazie do české legislativy.