Lékař, který kvůli zisku klamal pacienty, k soudu opět nedorazil

Praha - Lékař Zbyněk Veselský, obviněný z podvádění pacientů, se dnes již podruhé nedostavil k soudu. Omluvil se, že mu to nedovoluje jeho psychický stav. Obvodní soud pro Prahu 2 proto dnešní jednání opět odročil. Doktor by tak měl vyslechnout obžalobu v srpnu. Podle žalobce lhal třem pacientům o jejich zdravotním stavu a pak si od nich nechal platit za "speciální" léčbu. Lékaři hrozí až tři roky vězení.

Veselský svým klientům údajně tvrdil, že trpí rakovinou, přestože zhoubnou nemoc neměli. „Za neúčinnou léčbu od nich vylákal celkem 300 000 korun,“ řekl dnes novinářům státní zástupce Kamil Švec. Jeden z údajných poškozených Jindřich Popelář uvedl, že mu prý lékař před třemi lety našel nádor na močovém měchýři. Podle něj mu tvrdil, že se ho zbaví za pomoci speciálních injekcí, které mu pak za 30 000 prodal.

Marek Vácha, přednosta Ústavu etiky, 3. LF UK:

„Podobné kauzy naruší obecnou důvěru občanů v lékařskou profesi.“

„Dva roky jsem si myslel, že pan doktor je borec, který mi zachránil život,“ prohlásil Popelář. Poté však šel na vyšetření před kulturistickou soutěží a jiný lékař zjistil, že rakovinu nikdy neměl. Proto v září 2007 podal trestní oznámení a policisté v únoru loňského roku zahájili stíhání. Především na základě informací v médiích se pak přihlásili další lidé s údajně podobným osudem.

Pacienti na obranu doktora podepisují petici 

Bránit lékaře dnes k soudu přišel Zbyněk Malý, který stojí v čele Petičního výboru za očištění doktora Veselského. Petici podle něj již podepsalo 300 lidí, především pacientů, kterým prý mnohdy zachránil život. Muž tvrdí, že kauza je vykonstruovaná a Popeláře viní ze lži. „Nález Veselského mám zapsán ve zdravotní kartě,“ bránil se ale doktorův bývalý pacient s tím, že dokumentace poslouží jako důkaz. Veselský podle něj nadále vykonává praxi a přednáší, psychické problémy prý předstírá, aby se vyhnul soudu.

Případem se již zabývala Česká lékařská komora (ČLK), lékař dostal pokutu 12 000 korun. S případným vyloučením chce ale komora počkat. „Česká lékařská komora vyčká na pravomocné rozhodnutí soudu, protože my považujeme soud za vyšší instanci s vyšší právní silou a s vyšší schopností vyšetřovat,“ řekl pro Českou televizi Michal Sojka z ČLK.