Poslanec Bartoš vyhrál soud o spolupráci s kontrarozvědkou

Praha - Poslanec Walter Bartoš (ODS) uspěl s žalobou kvůli své evidenci v záznamech komunistické vojenské kontrarozvědky (VKR). Městský soud v Praze dnes rozhodl, že byl v protokolech VKR uveden jako důvěrník neoprávněně. Rozsudek není pravomocný. Sám Bartoš se k soudu nedostavil, jeho advokátka Pavlína Urbancová neskrývala spokojenost s verdiktem.

„Obrátit se na soud je vlastně jediný způsob, jak ze sebe sundat nálepku estébáka…,“ uvedla advokátka. Soudkyně Dagmar Stamidisová konstatovala, že se ministerstvu vnitra nepodařilo prokázat, že byl Bartoš evidován jako důvěrník oprávněně. Proto vyhověla jeho žalobě. Oba svědci, bývalí členové VKR, totiž u soudu vypověděli, že poslance neznali.

Bartoš spolu se svým kolegou Tomášem Hasilem v červenci zveřejnil záznamy, které na ně VKR vedla. Podle poslanců i ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavla Žáčka z nich vyplývá, že s touto tajnou službou nespolupracovali. Jako důvěrníci prý byli evidováni pouze na základě tvrzení spolupracovníků kontrarozvědky, kteří jejich spis založili.

Video Reportáž Marty Machkové
video

Reportáž Marty Machkové

Bartoš již dříve uvedl, že v záznamech nikde není jeho podpis. Do záznamů se prý dostal na základě udání kamaráda, což zjistil až v samotném spisu. Skutečnost, že se o něho VKR zajímala, si Bartoš vysvětluje tím, že sloužil u raketového vojska. Informace ze spisu, že Bartoš předal kontrarozvědce některé zprávy ústně, označil poslanec za „ideologický balast“.