Nejvyšší správní soud rozpustil pět politických stran

Brno - Nejvyšší správní soud kvůli nedodaným finančním zprávám rozpustil pět politických stran a hnutí včetně Naděje a Romské občanské iniciativy ČR, dalším čtyřem pozastavil činnost. U dalších tří subjektů včetně krajně pravicového uskupení Právo a spravedlnost naopak soudci vládní návrh na pozastavení činnosti či rozpuštění odmítli. "U všech stran, o kterých dnes volební senát jednal, jde o nedostatky ve finančních zprávách nebo jejich nedodání," uvedl mluvčí soudu František Emmert. O politické činnosti nebo ideologii stran soudci nerokovali.

Správní soud rozpustil také Zlínské sdružení živnostníků a podnikatelů a uskupení Helax - Ostrava se baví. Činnost pak pozastavil Straně zdravotně postižených, důchodců a sociálně slabých občanů, Semilákům, Občanskému demokratickému hnutí a Patriotům - Hnutí za lepší Ústí nad Labem. Soudci odmítli návrhy směřující proti uskupení Nestraníci a hnutí Lepší Řepy.     

Všechny registrované strany a hnutí musí v Česku podle zákona každoročně předkládat Poslanecké sněmovně finanční zprávy. Pokud strana zprávu nedodá nebo ji předloží v nepořádku, ministerstvo vnitra požádá vládu, aby Nejvyššímu správnímu soudu navrhla pozastavení činnosti. Když se prohřešky opakují, může soud stranu rozpustit.