Nový přivaděč od D5 do Plzně nebude, krize vzala peníze

Plzeň – Přivaděče z dálnice D5 do Plzně s největší pravděpodobností nevznikne – kvůli krizi. Státnímu fondu dopravní infrastruktury už došly peníze určené na tuto stavbu, ale plzeňská radnice chce, aby pokračovala. V případě, že se projekt nedokončí, výrazně to zkomplikuje dopravní situaci ve městě. Měla po něm totiž projíždět auta mířící ze severního Plzeňska na Klatovsko. Dnes projíždějí centrem a to si mělo po dokončení přivaděče vydechnout. Nespokojení jsou také lidé žijící na plzeňských předměstích, které stavba téměř odřízla od světa.

Lidé žijící na okraji Plzně připravují petici pro ministerstvo dopravy, v níž chtějí požádat o dokončení stavby. „Dotčené obce jako je Valcha, Lhota i Bory jsou prakticky odříznuté od světa. Musí se to objíždět,“ popsal problémy iniciátor petice Miloš Chaloupka.

Technické problémy přinese zastavení stavby magistrátu a silničářům, kteří na jeho existenci založili své dopravní plány. „Je to jeden z nejdůležitějších přivaděčů, protože směřuje do té lidnaté části kraje,“ uvedl náměstek plzeňského primátora Petr Náhlík.

Vedení města ale doufá, že se ministerské rozhodnutí nakonec podaří zvrátit.  „Musíme vyvinout všechny možné prostředky a tlaky na to, abychom peníze do Plzně dostali a ta stavba se dokončila,“ řekl náměstek plzeňského primátora Petr Rund.

Město může poukázat i na to, že zakonzervování stavby beztak nebude zadarmo – vyjde na sedm milionů korun. Údržba potom bude stát každý měsíc půl milionu.