Záplavy stály život už jedenáct lidí, hrozí další deště

Nový Jičín - Na Moravě při záplavách zemřelo podle policie a záchranářů celkem 11 lidí. Počet obětí se dnes večer rozrostl o ženu z Jeseníku nad Odrou, které zemřela na následky zdravotních komplikací v době, kdy se k ní nemohli dostat záchranáři. Stejně umřeli další čtyři lidé. Šest lidí utonulo. Další pohřešovaní zatím nejsou, situace se ale ještě může změnit, až voda zcela opadne. Povodňová vlna zatím bez škod dorazila večer do Ostravy. V souvislosti se záplavami zasedly povodňové komise Nového Jičína, Frenštátu pod Radhoštěm a Kopřivnice. Komise zasedají i na Bílovecku a Odersku. Na Novojičínsku byl dnes časně ráno vyhlášen stav nebezpečí. Svolána byla také bezpečnostní rada vlády, která obcím vyčlenila materiální i armádní pomoc. Další desítky milionů přislíbil i hejtman moravskoslezského kraje Jaroslav Palas. Nebezpečí bouřek bude trvat až do neděle, hladiny řek by se ale už výrazně zvedat neměly. Podle meteorologů mohou komplikace způsobit jen lokální srážky.

Krizový štáb města Ostravy zřídil krizovou linku 950 730 730, na kterou mohou volat všichni s pochybnostmi o svých blízkých či známých nebo v souvislosti s otázkami na aktuální situaci v zatopených oblastech. Pokud by lidé potřebovali další informace k hygienické situaci, tedy například i k zásobování pitnou vodou, mohou se rovněž obracet na Krajskou hygienickou stanici na telefonní číslo 556 770 383. Přispět postiženým povodněmi mohou lidé na bankovní účet 72027202/0300, který zřídila nadace Člověk v tísni, či zasláním dárcovské SMS ve tvaru „DMS POVODNE09“ na číslo 87777. Speciální účet zřídila i nadace Adra.

Pošlete do vysílání svá videa a fotografie

Zachytili jste ničivou sílu povodní, snahu lidí vyrovnat se s živelnou přírodou, pomoc postiženým nebo zkrátka situaci, o kterou byste se rádi podělili s ostatními? Pošlete nám je a některé z nich ČT24 odvysílá. Stačí je poslat na náš ftp server. Jak na to?

  1. Na ploše rozklikněte ikonu „Tento počítač“ a do příkazového řádku napište ftp://extern.czech-tv.cz/
  2. Zobrazí se dialogové okno, do kterého vyplňte uživatelské jméno „povodne“ a heslo „skala“.
  3. Potom se pracuje s materiálem standardně jako v systému Windows, stačí do složky přetáhnout vaše soubory.
Video Aktuální situace v zasažených oblastech
video

Aktuální situace v zasažených oblastech

Podle starosty Nového Jičína Ivana Týleho se v postižených oblastech už objevily náznaky rabování: „Zaznamenali jsme případ v městské části Žilina. Cizí člověk se tam pokusil vniknout do vytopeného a prázdného domu.“ Radnice proto posílila hlídky městské policie, které střeží opuštěné domy v Bludovicích a Žilině. V Bludovicích navíc voda strhla všechny mosty. Armáda by proto měla zítra přivést náhradní pontonový most.  

V Novém Jičíně - Žilině na následky utonutí zemřela pětapadesátiletá žena a muž. Záchranáři se neúspěšně pokoušeli jednu z obětí několik desítek minut resuscitovat. „Zatím nemáme informace, co se stalo. Neznáme ani identitu ženy. Mohu jen potvrdit, že zemřela na následky utonutí,“ řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Evakuovaní lidé jsou nyní v jedné z městských tělocvičen, domů se vrátí nejdříve zítra. Přednost ale bude mít statik, který musí rozhodnout, zda je dům vůbec obyvatelný.

Další tři oběti pochází z Jeseníku nad Odrou, kde byla během dne situace kritická. Všichni zemřeli utonutím. Nyní voda ustoupila natolik, že ulice jsou už průjezdné. Obec tak může rozvážet potraviny lidem, kteří odmítli evakuaci a zůstali ve svých domech. „V tuto chvíli je pro nás prioritou odklidit nánosy a obec postupně vyčistit,“ řekl jesenický místostarosta Libor Macháč. Voda z rozlitých toků zaplavila v Jeseníku nad Odrou desítky domů. Asi šest jich zničila natolik, že z nich zůstala jen polovina. „V současné době už ve většině domů voda není. Zůstává jen v těch, které jsou u hladiny toku. Hlavně že už je celá obec průjezdná,“ popsal situaci místostarosta.

Záchranáři se včas nedostali k pěti lidem

Podle Lukáše Humpla se záchranáři nemohli včas dostat také ke zhruba sedmdesátiletému seniorovi v Kuníně na Novojičínsku: „Dříve se tam dostali hasiči, pokoušeli se pána resuscitovat, ale zemřel.“ Dodal, že záchranáři nemohli kvůli záplavám včas přijet ani k osmdesátileté seniorce v Bernaticích na Novojičínsku. K šesti mrtvým z rána po desáté hodině přibyl také šestačtyřicetiletý muž, který utonul v Životicích u Nového Jičína. Další nalezené tělo patří pohřešovanému muži, který utonul v obci Černotín na Hranicku. Zatím posledním mrtvým je bezdomovec, který byl nalezen poblíž říčky Grasmanky v Novém Jičíně.

Krajský krizový štáb spolu s povodňovou komisí dnes okolo 03:30 vyhlásil na Novojičínsku stav nebezpečí, který bude trvat až do 24. července. „Stav nebezpečí zahrnuje řadu úkonů, které je třeba provést i po opadnutí vody,“ uvedla mluvčí kraje Šárka Vlčková. Jeho součástí je i jakýsi harmonogram stanovující postup prací v postižené oblasti. Vlčková dodala, že krajský krizový štáb opět zasedne okolo poledne a schází se i krizový štáb města Ostravy. Podle mluvčí kraje hasiči už na řece Odře v Ostravě ve směru na Bohumín postavili protipovodňovou stěnu, která by měla zabránit vylití řeky z břehů.

Některé lidi, kteří se pokoušeli ujet autem, strhla voda

Mluvčí novojičínské policie Miroslava Michálková Šálková uvedla, že spousta lidí se pokoušela před záplavami ujet v autech: „Proud byl ale tak silný, že auta strhával. Tady pod mostem jich leží hned několik na sobě. Nevíme, zda v některém někdo nezůstal.“

Kulminace Odry v Ostravě se očekává během půlnoci

Dispečer Povodí Odry řekl, že se situace na toku Jičínky, kde voda během večera stoupla o víc než pět metrů, uklidnila. „Hladina Jičínky už výrazně opadla. Druhý povodňový stupeň ale dnes večer platil na čtyřech místech v povodí Odry. V Ostravě-Svinově se zvedla hladina, ale řeka se nerozlila z břehů. Povodňová vlna postupuje směrem k Ostravě-Koblově, kde ale přes den hasiči vybudovali ochranou stěnu. “Stavět se bude hráz dlouhá přibližně 200 metrů, vysoká asi metr," uvedl dopoledne mluvčí moravskoslezských hasičů.

Kromě Odry v Ostravě-Svinově platí druhý povodňový stupeň ještě na stejném toku v Bartošovicích na Novojičínsku a dále na Vidnávce ve Vidnavě a na Bělé v Mikulovicíh na Jesenicku. První stupeň povodňové aktivity, neboli stav bdělosti, je v současnosti na Odře v Bohumíně na Karvinsku, na řece Opavě v Děhylově na Opavsku a Karlovicích i Krnově na Bruntálsku. Bdělost platí také na Opavici v Krnově.

V ostatních oblastech je situace klidnější, ale pršet má stále

Záplavy hrozí i na střední Moravě, stoupá hladina řek na Královéhradecku a kvůli odtokům z přehrad stoupají i hladiny jihočeských řek. Stovky žádostí o pomoc přijali od středečního večera hasiči na Olomoucku, kde je nejhorší situace na Hranicku. I nyní tam stoupá spodní voda a zaplavuje garáže a sklepy.

Kvůli nočnímu dešti rychle stouply hladiny řek v Královéhradeckém kraji. Třetí stupeň je na Labi ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku. Poté, co deště během noci ustaly, hladiny řek opět rychle klesly a v kraji platí během dopoledne na několika místech pouze první stupně povodňové aktivity. Vodohospodáři nemají hlášeno žádné rozlití vody v zastavěných oblastech.

Pršet bude i nadále

Na jihu Čech by měly hladiny řek i přes očekávané deště pozvolna klesat. Třetího stupně nyní dosahuje už jen Blanice v Bavorově a Malše v Roudném. Největší voda už sice z jihu Čech odchází, kvůli zvýšenému odtoku Lipenské přehrady ale bude hladina Vltavy zvýšená i zítra. Druhé stupně hlásí v Českých Budějovicích, Blanice v Heřmani nebo Malše v Římově. Dále i Stropnice v Borovanech. Lidé začali sčítat škody, které jim prudký déšť a voda způsobily. Zatím nahlásili desítky škod za několik milionů korun. Horní tok Labe a řeka Stěnava na Broumovsku přes noc kulminovaly a nyní už jejich hladiny klesají zpět do obvyklých hodnot.