Meteorologové varují před záplavami a silnými bouřkami

Praha - Hydrometeorologové varují před silným deštěm a povodněmi, které dnes budou ohrožovat zejména Jihočeský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj, a před silnými bouřkami, které zasáhnou kraje Pardubický, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký, Moravskoslezský a Vysočinu.

Během dnešního dne i pátku bude v Moravskoslezském kraji znovu pršet. Dnes nelze vyloučit ani přívalové deště s kroupami, potvrdil meteorolog Eduard Jarcovják z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Pršet by mělo na území celého regionu a déšť se tak zřejmě nevyhne ani Novojičínsku, kde si záplavy vyžádaly už šest obětí.

„Dneska se opět budou vytvářet přeháňky a bouřky. Srážková činnost už by měla začít kolem poledne. V úhrnech by to v průměru mělo být pět až deset milimetrů, ojediněle se může stát, že někde bouřka může být i s přívalovými srážkami kolem 30 milimetrů a také nejsou vyloučené kroupy,“ uvedl Jarcovják.

Podle meteorologů nelze přesně určit, kde by se přívalové deště mohly objevit. Současná situace se bude ještě těmi dnešními přeháňkami a bouřkami komplikovat," doplnil Jarcovják.

Pršet má i v pátek

Ani páteční vyhlídky meteorologů nejsou příliš optimistické. V noci by sice přeháňky měly slábnout, ale déšť se opět vrátí. Přestože v pátek ráno by mohlo být zpočátku i polojasno s mlhami, později se podobně jako dnes budou tvořit srážky.

Podle internetových stránek vodohospodářů nyní platí druhý stupeň povodňové aktivity, tedy stav pohotovosti, na dvou místech Moravskoslezského kraje. Této úrovně dosahuje Odra v Bartošovicích na Novojičínsku a Opava v Opavě. Na šesti místech pak platí první stupeň - stav bdělosti. 

Ve středu v noci postihly záplavy Moravskoslezský a Zlínský kraj, nejtragičtější následky měly na Novojičínsku, kde si dosud vyžádaly šest lidských životů.