Herec Kanyza uspěl, soud znovu prozkoumá jeho spolupráci s StB

Brno - Nejvyšší soud vyhověl herci Janu Kanyzovi a zrušil rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, podle něhož umělec vědomě spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB). Pražský soud chyboval při hodnocení důkazů a musí případ prozkoumat znovu. Kanyza bojuje o to, aby soud nechal vymazat jeho jméno z oficiálních seznamů spolupracovníků StB.

„Nezlobte se, nebudu se k tomu vyjadřovat,“ uvedl stroze Kanyza. O rozhodnutí Nejvyššího soudu věděl, avšak nemá je ještě písemně. „S médii nemám dobré zkušenosti a za těch pár let mi to stačí. Rozhodnutí soudu jsem zaregistroval, až je budu mít u sebe, můžu z něj i citovat,“ dodal herec s tím, že této kauzy, v níž mu nikdo nevěřil, má už plné zuby.

Klíčovým momentem je pravdivost svědecké výpovědi

Senát Nejvyššího soudu zasedal neveřejně už na konci května, teprve před několika dny však rozhodnutí odeslal k vrchnímu soudu. Anonymizovanou verzi pak zpřístupnil na internetu. Pražští soudci podle senátu chybovali, když některé důkazy hodnotili úplně jinak než soud prvního stupně, který se postavil na stranu Kanyzy. Soud měl prý postupovat obezřetně zvláště proto, že Kanyza spolupráci nikdy nepotvrdil žádným podpisem, a hlavním důkazem byly dokumenty z činnosti StB a svědectví jejich pracovníků.

Podle ministerstva vnitra, které spravuje oficiální seznamy spolupracovníků, herec předával tajné policii informace o kolegovi Vítězslavu Jandákovi. Kanyza spolupráci s StB popírá. Už dříve prohlásil, že s StB nespolupracoval, ale že byl pouze dlouhodobě předvoláván a opakovaně vyslýchán.

V oficiálních seznamech je veden jako agent s krycím jménem Honza. Jeho svazek vedla součást StB zabývající se takzvaným bojem proti vnitřnímu nepříteli. Spis byl založen v červenci 1975 a spolupráce ukončena v prosinci 1983, protože Kanyza podle citace ze spisu přestal spolupracovat.