Záplavy zasáhly i Olomoucký kraj, obci Polom hrozilo totální zatopení

Olomouc - V noci překvapila přívalová vlna také obec Polom v Olomouckém kraji. Voda odřízla desítky domů kolem železnice a zatopila i nádraží. Hlavní trať mezi Přerovem a Ostravou byla zaplavena špinavou vodou z okolních kopců a polí. V obci hrozilo i protržení hráze osmihektarového rybníku, který je nad ní. Hasiči už ale v místě průrvy vytvořili bariéru z pytlů a podle specialisty na stavbu a bezpečnost hrází Stanislava Žateckého by už k protržení dojít nemělo. Dramatická byla situace i na Vsetínsku - podle místních byl příval vody mnohem horší než při povodních v roce 1997. Situace na Hranicku je nyní stabilizovaná, zhoršit by ji mohly jen další vydatné deště.

Hráz rybníka, původně širokou asi tři až čtyři metry, tekoucí voda na několika místech vymlela na současných 30 až 40 centimetrů. Pokud by hráz nevydržela, hrozilo zatopení obce s 300 obyvateli. Podle Žateckého je bariéra z pytlů dočasným opatřením, které odolá, pokud by znovu přišla ještě jedna podobně vydatná přívalová vlna. Rybník je podle něho v havarijním stavu. K opravě bude třeba ho vylovit, vypustit a kompletně zrekonstruovat.

Pošlete do vysílání svá videa a fotografie

Zachytili jste ničivou sílu povodní, snahu lidí vyrovnat se s živelnou přírodou, pomoc postiženým nebo zkrátka situaci, o kterou byste se rádi podělili s ostatními? Pošlete nám je a některé z nich ČT24 odvysílá. Stačí je poslat na náš ftp server. Jak na to?

  1. Na ploše rozklikněte ikonu „Tento počítač“ a do příkazového řádku napište ftp://extern.czech-tv.cz/
  2. Zobrazí se dialogové okno, do kterého vyplňte uživatelské jméno „povodne“ a heslo „skala“.
  3. Potom se pracuje s materiálem standardně jako v systému Windows, stačí do složky přetáhnout vaše soubory.
Video Aktuální situace na Hranicku
video

Aktuální situace na Hranicku

Hasiči pomáhají s odčerpáváním vody a bahna

Hasiči v Olomouckém kraji přitom přijali od středečního večera téměř stovku žádostí o pomoc od lidí postižených přívalovými dešti a následnými lokálními záplavami. Nejhorší podmínky byly na Hranicku, kde i v současné době stoupá spodní voda a zaplavuje garáže a sklepy. Hasiči nemají v souvislosti s povodněmi informace o žádných mrtvých či zraněných lidech.

„Jednalo se především o čerpání vody ze sklepů, garáží a zatopených pozemků. Tomu se budeme věnovat dopoledne, hlídky budou zjišťovat, kde lidé potřebují pomoc,“ poznamenala mluvčí hasičů Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková. Podle ní hasiči během zásahů například pomocí člunů zachránili 60 dospělých osob, deset dětí a také zvířata. Čísla jsou zatím pouze orientační.

Na několika místech regionu uzavřela rozlitá voda také některé vlakové tratě. Podle regionální mluvčí Českých drah Radky Pistoriusové nejezdí vlaky v úsecích Hranice na Moravě - Hustopeče nad Bečvou a Hranice na Moravě - Polom. V Hustopečích, nejhůře postižené obci Olomouckého kraje, zasáhla povodeň asi pět desítek domů, některé lidi museli hasiči evakuovat. Nejvíce škod napáchalo bahno.  

Lidé na Olomoucku spoušť, která se odehrála během včerejška a dnešní noci, nepamatují. Povodňový rok 1997 se jim sice do paměti vryl, na ten letošní se jim ale bude podle vlastních slov zapomínat hůř. Poslední evakuované odváželi záchranáři a sanitka kolem třetí hodiny ranní. V obci Polom se záchranáři jen těžko dostávali za viadukt naplněný vodou, přívalová vlna se nevyhnula ani nádraží v Polomi. Materiální škody se začnou sčítat teprve poté, co opadne voda.

Déšť v Královéhradeckém kraji zvedl v noci hladiny řek, nyní klesají

Noční déšť v Královéhradeckém kraji způsobil rychlý vzestup hladin některých vodních toků. Vodohospodáři například vyhlásili třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity na Labi ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku. Poté, co deště během noci ustaly, hladiny řek opět rychle klesly a v Královéhradeckém kraji platily dnes v 08:00 na několika místech pouze první stupně povodňové aktivity. Vodohospodáři nemají hlášeno žádné rozlití vody v zastavěných oblastech, informoval vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe v Hradci Králové Jiří Petr.

Například v Krkonoších v noci na dnešek spadlo 10 až 45 milimetrů srážek, hladina Labe ve Špindlerově Mlýně dosahovala ve středu ve 20:00 hodin 160 centimetrů, o půlnoci to bylo již 232 centimetrů. Dnes ráno se výška hladiny vrátila k 155 centimetrům. Vzestup hladiny zaznamenali vodohospodáři kromě Krkonoš také v broumovském výběžku na řece Stěnavě, kde bylo v noci dosaženo druhého povodňového stupně.

Dnes ráno platily v Královéhradeckém kraji nejnižší stupně povodňové aktivity pouze na dvou místech na Labi na Trutnovsku a na Stěnavě v Meziměstí na Náchodsku. Podle meteorologů by dnes v Královéhradeckém kraji mělo být zataženo až oblačno s občasným deštěm nebo přeháňkami. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 23 stupňů Celsia.

Na Vsetínsku došlo k vylití několika toků

S velkou vodou bojovali také obyvatelé v některých částech Beskyd. Na Vsetínsku se vylilo několik toků, které zaplavily až stovky domů. Rožnovská Bečva dosáhla třetího stupně povodňové aktivity. Mezi Rožnovem pod Radhoštěm, Valašským Meziříčím a Vsetínem bylo zatopeno několik silnic.

Mezi nejvíce postižené obce patří Zašová. S bahnem a vodou z místního potoka tady obyvatelé bojovali celou noc. „Terénní úpravy, které jsme měli před dokončením, všechno je pryč,“ uvedl obyvatel obce. Do záchranné akce se okamžitě zapojili hasiči. Jediná cesta v obci se proměnila v řeku - voda ničila mosty, ploty kolem domů či sloupy veřejného osvětlení.

Voda řádila i na jižní Moravě

Na Hodonínsku a Břeclavsku za sebou vydatný déšť nechal vytopené sklepy i silnice. Nad Břeclaví začalo prudce pršet kolem páté hodiny odpoledne. I když déšť netrval dlouho, zůstala po něm spoušť, která zaměstnala hasiče na několik hodin - odčerpávali hlavně zatopené garáže a sklepy. Voda zde navíc zastavila i dopravu. V centru Břeclavi totiž zaplavila voda silnici pod viaduktem, která spojuje Břeclav s Lanžhotem.

Nenadálý příval vody potrápil také řadu obcí na Hodonínsku. Například na hodonínském koupališti se voda dostala do strojovny.

Jen do osmé hodiny večerní vyjížděli hasiči na Hodonínsku i Břeclavsku s čerpadly k více než třiceti zásahům na dvaceti místech, vyrážet pak nepřestali ani později v noci.

Odstraňování následků povodně
Odstraňování následků povodně
Více fotek
  • Odstraňování následků povodně autor: HZS Zlínského kraje, zdroj: www.hzs-zlkraje.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/952/95102.jpg
  • Záplavy autor: HZS Zlínského kraje, zdroj: www.hzs-zlkraje.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/952/95104.jpg
  • Povodně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/721/72095.jpg
  • Hasiči autor: HZS Zlínského kraje, zdroj: www.hzs-zlkraje.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/952/95105.jpg
  • Viadukt zaplavený v Břeclavi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/952/95140.jpg