Lidé postižení povodní mohou dostat jednorázovou pomoc až 47 tisíc

Praha - Lidé, kteří se kvůli povodním ocitli v hmotné nouzi, mohou dostat okamžitě až 47 tisíc korun, výše příspěvku závisí na majetkové a příjmové situaci postiženého. Peníze může dostat také člověk, který nemá peníze na zaplacení nezbytných věcí a základního vybavení domácnosti. Stát může proplatit i sto procent nákladů, částka ale za rok nesmí překročit 31 tisíc korun. Podrobnosti najdete na stránkách ministerstva práce.

O dávky je možné požádat na pověřeném obecním úřadě, kde má žadatel trvalý pobyt. Příslušné formuláře jsou i na internetu. Zaměstnavatelé jsou také povinni poskytnout pracovní volno těm zaměstnancům, kteří v pracovní době pomáhají jiným lidem nebo zachraňují majetek.

Vláda vyčlenila na pomoc 54 milionů

Video Vláda slíbila pomoc 54 milionů korun
video

Vláda slíbila pomoc 54 milionů korun

Kvůli povodním se mimořádně sešla i bezpečnostní rada státu. Na pomoc postiženým částem Moravy vyčlení vláda až 54 milionů korun. Kabinet podle premiéra Jana Fischera na dnešním mimořádném jednání také rozhodl, že se na záchranných pracích může podílet až 1000 vojáků. Půjde hlavně o ženisty. Do zasažených oblastí vojáci přijedou zítra brzy ráno. Tisícovka příslušníků armády měla do oblasti vyrazit už dnes večer. Moravskoslezský kraj si ale nakonec vyžádal jen dvě stovky vojáků plus techniku. Pomáhat budou v nejhůře postižené obci v zemi - Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku. Další požadavky na armádu pro ostatní postižené obce či Nový Jičín chce kraj upřesnit kolem pátečního poledne.

Podle ministra vnitra Martina Peciny záchranáři na místě mimořádnou situaci, jakou lokální záplavy jsou, zvládli dobře. Reagoval tak na informace, podle kterých nebyli někteří postižení včas varováni. V pohotovosti jsou i krajské hygienické stanice, které nyní zjišťují, zda mají dostatek očkovacích látek proti žloutence typu A.

Moravskoslezský kraj rozdělí 70 milionů korun

Moravskoslezský kraj rozdělí postiženým povodní 70 milionů korun. Krajský úřad může poskytnout 20 tisíc korun na občana, obce můžou od kraje dostat na odstranění prvotních škod až půl milionu korun. Po zasedání krajského krizového štábu to řekl hejtman Jaroslav Palas (ČSSD), který může v případě potřeby požádat ministerstvo financí o uvolnění dalších 54 milionů korun z dostupných rezerv. Ministerstvo pro místní rozvoj dá 45 milionů korun.

Pomoc začaly nabízet i města. Například Havířov chce dvěma obcím na Novojičínsku nabídnout dvakrát 50 tisíc korun a nabízí také své strážníky pro pomoc v zatopených obcích. Obdobnou pomoc nabízí i Karviná. Podle primátora Tomáše Hanzela je městská policie připravena poskytnout část své jednotky speciálně vyškolených záchranářů. O případné materiální a finanční pomoci chce město rozhodnout, až bude více jasné, jak jsou jednotlivé obce postiženy. Pomoci chce i Ostrava.   

Finanční pomoc nabízí i politické strany 

Občanští demokraté uvolní ze stranické pokladny milion korun. Finanční pomoc ve výši 100 tisíc korun přislíbila i KDU-ČSL. ČSSD projedná omezení výdajů na volební kampaň v pátek a také KSČM bude o příspěvku pro postižené záplavami jednat. Topolánek zároveň odmítl spojování pomoci obětem záplav s předvolebním populismem. Do zaplavených oblastí už zamířil předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Místopředseda ODS Petr Gandalovič vzhledem k záplavám také vyzval Agrární komoru k odvolání chystané blokády silnic. Takový krok by podle něj přispěl ke zklidnění situace v zasažených oblastech.

Sbírku vyhlásila i Česká televize

Generální ředitel České televize Jiří Janeček vyzval všechny zaměstnance, aby přispěli dobrovolně na konto organizace Člověk v tísni: „Nejrychlejší by pochopitelně bylo, kdyby Česká televize mohla poskytnout částku přímo ze svého rozpočtu, ale zákon nám to bohužel nedovoluje.“ Česká televize se zároveň spojila s humanitární organizací Člověk v tísni a zahájí ode dneška vysílání spotů s výzvou, aby lidé přispěli na odstraňování následků ničivých povodní, na potřebné vysoušeče, zajištění statiky objektů a obnovu poničených domů a infrastruktury.