Část členů ČSSD z Děčína odešla na protest z krajské konference

Teplice - Část členů děčínské ČSSD dnes na protest odešla z jednání krajské konference ČSSD v Ústeckém kraji. Politici v Teplicích rozhodují o kandidátce do podzimních voleb. Podle předsedy místní organizace Pavla Sinka je k odchodu donutilo posunutí Jaroslava Foldyny až na šesté místo kandidátky, o které se bude teprve hlasovat. Původní slib daný i předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem ale údajně byl, že Foldyna bude třetí za předsedou strany a hokejistou Jiřím Šlégrem. Podle Sinka mohl nový návrh projít i proto, že do Teplic zatím nedorazil Paroubek. Údajně má zpoždění letadlo, se kterým letěl z návštěvy Moskvy. O podobě kandidátek už má jasno i většina stran ve středních Čechách, na Pardubicku a Královéhradecku. 

O návrhu kandidátky prý těsně před konferencí rozhodl krajský výkonný výbor. Sinko tvrdí, že posunutí Jaroslava Foldyny protlačil náměstek hejtmanky Pavel Kouda, který chtěl na lepší místo dostat Josefa Tancoše, jenž je v návrhu pátý. Foldynu prý přeskočil současný poslanec Jaroslav Krákora a krajský předseda ČSSD Petr Benda.

Foldyna byl loni na podzim krajským lídrem ve volbách do zastupitelstva kraje, které ČSSD vyhrála. Krajské vedení ČSSD z něho ale nakonec neudělalo hejtmana, v čele kraje stala Jana Vaňhová. Foldyna dnes řekl, že se již s návrhem smířil. Dodal, že děčínská ČSSD nejspíše připraví vlastní předvolební kampaň a bude se snažit získat co nejvíce preferenčních hlasů. Údajně si troufá na to přeskočit na kandidátce i Paroubka.

Kandidátku středočeské ČSSD povede Urban, v ODS Bendl

V čele kandidátky středočeské ČSSD pro podzimní volby bude poslanec Milan Urban. Podle předpokladů ho jako lídra zvolili delegáti na dnešní krajské konferenci. „Milan Urban byl do čela kandidátky zvolen naprosto přesvědčivě, dostal řádově 90 procent hlasů,“ uvedl místopředseda středočeských sociálních demokratů Miloš Petera. Na druhé místo byl zvolen současný hejtman, exministr zdravotnictví a poslanec David Rath.

První místo na kandidátce občanských demokratů obsadil bývalý hejtman a ministr dopravy Petr Bendl a druhé předseda sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř. KSČM postavila do čela předsedu krajské organizace Stanislava Grospiče. Kandidátku lidovců povede předsedkyně krajské organizace Lenka Ptáčková Melicharová. Zelení budou rozhodovat o pořadí na kandidátce až 1. srpna.

Téměř rozhodnuto je i na Pardubicku a Královéhradecku

ODS povede v Pardubickém kraji poslanec Daniel Petruška. Jedničkou ČSSD bude v podzimních volbách poslanec Miroslav Váňa. Lidovce povede náměstek hejtmana a bývalý první místopředseda strany Roman Línek, KSČM nominovala na první místo kandidátky dosavadního poslance Václava Snopka. Strana zelených dosud konání nominační konference neoznámila.

Kandidátku KDU-ČSL v Královéhradeckém kraji povede někdejší místostarosta Jičína a současný ředitel jičínské pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Jiří Vitvar. Pořadí na kandidátce už určili i občanští demokraté, které povede poslanec Jozef Kochan, ČSSD do čela postavila poslankyni Hanu Orgoníkovou. Lídrem KSČM v hradeckém kraji bude poslankyně Soňa Marková. Strana zelených by o podobě kandidátky měla jednat 11. července.