V Praze začala mezinárodní konference o holokaustu

Praha - V Praze dnes začala pětidenní mezinárodní konference o holokaustu, která je jednou z posledních akcí českého předsednictví. Přijeli na ni zástupci 49 zemí světa. Jejím cílem je hlavně nastartování procesu nápravy majetkových křivd způsobených obětem holokaustu. Dosud nenašlo cestu k původním majitelům na 100 tisíc uměleckých předmětů uloupených nacisty. Mezi diskutovaná témata patří i význam osvěty a vzdělávání a boj s antisemitskými náladami v Evropě.

Na konci konference by mělo v Terezíně vzniknout celoevropské centrum pro dokumentaci holokaustu, které by mělo lidem pomoci najít cestu ke ztracenému majetku, poskytnout jim právní servis a klíčové dokumenty. Účastníci konference přijmou na její závěr i deklaraci s nezávaznými doporučeními pro to, jak se vyrovnat s některými dluhy světa po holokaustu během druhé světové války. České předsednictví by navíc agendu rádo obohatilo i o pomoc dosud žijícím obětem holokaustu, které často dožívají v naprosté bídě.

Šéf delegace USA a bývalý náměstek amerického ministra zahraničí Stuart Eizenstat si posteskl, že ani některé velké země ani Evropská komise nerespektovaly výzvu Evropského parlamentu k restitucím židovského majetku. To samé podle něj platí i v případě závěrů předchozí washingtonské konference o holokaustu v roce 1998. Díky nim ale řada galerií a aukčních síní věnuje více pozornosti původu nabízených předmětů, z nichž se tak mnohé podařilo po 64 letech vrátit původním vlastníkům. „To, že to trvá tak dlouho, je téměř skandální,“ prohlásil nositel Nobelovy ceny míru Elie Wiesel.

Video Brífink ke konferenci o holokaustu
video

Brífink ke konferenci o holokaustu

Brífink ke konferenci o holokaustu

TK, 26.6.2009

Reportáž Petra Koubka

Diplomat Stuart Eizenstat ve Studiu ČT24

Füle: Restitucím evropský předpis nepomůže

Štefan Füle:

„Nemyslím, že zodpovědnost jednotlivých států by mohla nahradit jakási společná evropská zodpovědnost ve formě schválené Evropským parlamentem.“

Závěry konference budou podle českého ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho stimulem pro přezkoumání, zda jsou dostatečné české právní normy, zejména zákon o zmírnění některých majetkových křivd způsobených holokaustem. Ministr si ale nemyslí, že by restitucím pomohl nějaký evropský předpis.

Zástupci necelé padesátky zemí budou kromě majetkových křivd debatovat například o tom, jak lépe bádat a využít archivů, které ještě nebyly prozkoumány, či co by se mělo udělat pro to, aby se ještě zvýšila informovanost o problematice. „My se snažíme podporovat paměť, aby lidé nezapomněli a poučili se z holokaustu třeba v případě Afriky,“ řekl dnes ve Studiu ČT24 diplomat USA Stuart Eizenstat, který je jedním z významných hostů konference.

Konferenci doprovodí výstava, film i divadlo

Konferenci doprovází řada kulturních akcí, k nimž patří výstava uměleckých předmětů z původně židovského majetku Návraty paměti v Uměleckoprůmyslovém museu, premiéra dramatu George Whytea Golem 13 v Národním divadle nebo filmový festival Odkaz šoa v pražském kině Světozor.