Ústecká kandidátka ČSSD v čele s Paroubkem je možná neplatná

Litoměřice - Bývalý poslanec a starosta Podsedic na Litoměřicku Robert Kopecký chce podat správní žalobu na platnost litoměřické okresní konference, která volila delegáty na konferenci krajskou. Delegáti byli podle něj zvoleni v rozporu se stanovami, a tím je podle něho neplatná i krajská kandidátka v čele s Jiřím Paroubkem. Krajská konference schválila kandidátku ve čtvrtek. Kontrolní komise ČSSD se bude problémem nejspíše zabývat 13. července, na její výsledek se žalobou údajně čeká i Kopecký. Spor kolem Litoměřic ale není u ČSSD první, část členů strany z Děčína ve čtvrtek odešla na protest z krajské konference.

Za celým sporem stojí rozhádání dvou křídel ČSSD na Litoměřicku, což před několika dny vedlo k odstoupení většiny členů okresního vedení strany. Podle Kopeckého byla pak okresní konference na několik dní přerušena. Později bylo zvoleno vedení nové, ale na konferenci, o které mnozí z členů ČSSD údajně nevěděli. Kopecký tvrdí, že ho dokonce bez jeho vědomí tato konference nominovala jako kandidáta. Na schválené krajské kandidátce ale nakonec není.

Předseda ČSSD v Ústeckém kraji Petr Benda se o platnost kandidátky neobává. Dodal, že pokud má někdo pochybnosti o průběhu okresní konference, měl by se obrátit především na kontrolní orgány ČSSD. Dokud prý situaci neprošetří, nemůže se k případu více vyjádřit.

Spor kolem Litoměřic není první, který sociální demokraté při sestavování kandidátky v Ústeckém kraji řeší. Odpor některých členů strany nejprve vyvolal záměr Paroubka prosadit na kandidátku herečku Kateřinu Brožovou. Tu nominovala teplická organizace, Brožová se ale nominace nakonec vzdala.

Ze čtvrtečního jednání krajské konference pak na protest odešla část děčínských sociálních demokratů, kteří tvrdí, že Paroubek slíbil Jaroslavu Foldynovi třetí místo na kandidátce za ním a hokejistou Šlégrem. Krajský výkonný výbor ale těsně před konferencí sestavil kandidátku, na které je Foldyna až šestý. Paroubek ve čtvrtek řekl, že Foldynovi nic neslíbil, ale jen takové řešení preferoval. Rozhodla prý tajná volba. Foldyna poté uvedl, že děčínská ČSSD povede hlavně vlastní kampaň a má ambici získat mnoho preferenčních hlasů, a přeskočit tak na kandidátce i Paroubka.

Kateřina Brožová vzdala kandidaturu za ČSSD do Poslanecké sněmovny ČR
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24