Přívalová vlna zasáhla i jižní Čechy

Strakonice - Přívalový déšť zasáhl v noci na dnešek řadu míst jižních Čech, voda zaplavila několik vesnic. Některé domácnosti jsou bez proudu a hasiči už evakuovali téměř 400 lidí. Patrně nejhorší byla situace v Předslavicích na Strakonicku a ve Strunkovicích pod Husineckou přehradou. Horní toky rozvodněných jihočeských řek postupně klesají. Na řece Otavě v Písku byl kolem 22:00 vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. V Protivíně se řeka zastavila a do obytných částí domů se nedostala. Bouřky by se podle meteorologů v noci měly tvořit jen minimálně. S následky přívalového deště se lidé od dnešní půlnoci potýkají také na Klatovsku. Již třináctou oběť si vyžádaly záplavy na Moravě, policisté nalezli v Bergově na Jesenicku mrtvolu muže. Ústřední povodňová komise včera odhadla, že pravděpodobné škody převýší 5,6 miliardy korun, což bude více než důsledky jarní povodně z roku 2006.

Na třech místech zůstávají v Jihočeském kraji hladiny řek na třetím povodňovém stupni. Blanice na odtoku z Husince, v Podedvorském mlýnu a v Bavorově a od večerních hodin i Stonávka v Hradišti na Karvinsku. Hasiči a policisté zároveň žádají vodáky u Lipenské přehrady, aby opustili vodní plochu. Neměli by také sjíždět řeku pod Lipnem a blízké toky. Hrozí jim nebezpečí, vodohospodáři začali od 17:00 přehradu upouštět.  

Podle mluvčího jesenické policie Jiřího Černěnka nahlásila rodina pohřešování sedmačtyřicetiletého muže večer. „Ve 21:30 hlídka nalezla jeho tělo v místním potoce Mlýnský náhon. Muž pravděpodobně zachraňoval vlastní majetek a smetla ho přívalová vlna. Událost se stala beze svědků, tělo bylo nalezeno asi kilometr od místa, kde se muž zřejmě pokoušel své věci zachránit,“ uvedl Černěnko. Dodal, že v tuto chvíli nemají policisté nahlášeno pohřešování žádné další osoby.

Video Aktuální situace v Česku
video

Aktuální situace v Česku

Přívalový déšť zatopil Strakonicko 

Jen půl hodina mimořádně intenzivního deště stačila k tomu, aby se Předslavicemi, obcí, která nikdy záplavy přímo nepoznala, prohnala metrová povodňová vlna. Podle místních se nad vesnicí setkaly dvě bouřky. A nasáklá zem jednoduše žádnou vodu nedokázala pojmout.

„Přišla vlna a smetla zdi, zaplavila domy…,“ konstatuje starosta Předslavic Vojtěch Limpouch. Jaké jsou konkrétní škody, zatím nikdo netuší. Část vesnice je stále pod vodou, v noci už se lidé jen snažili zjistit, zda jsou příbuzní a sousedé v pořádku. „Nikdo nebyl zraněn ani se nikdo nepohřešuje. Takže při té smůle to vlastně dopadlo relativně dobře,“ dodává starosta Limpouch.

Přívalový déšť zaplavil i další obce a výrazně se zvedly hladiny hlavně menších řek. Kolem jedné hodiny v noci povodňové komise rozhodly o evakuaci některých domů kolem Blanice v úseku mezi Husincem a Bavorovem a také Volyňky. Situace na obou řekách se rychle mění, jejich hladiny vzrostly mezi půlnocí a pátou ráno o metr a půl. Policisté upozorňují na možné uzavírky kvůli rozlévající se vodě.

Hladiny Otavy a dolní Blanice stoupají. Ve Vodňanech bude Blanice kulminovat zřejmě odpoledne a Otava v Písku večer. Písek už nainstaloval protipovodňové zábrany, před městem by se mohly spojit povodňové vlny z Blanice a Otavy. Nic závažného ale vedení města neočekává. Český Krumlov může ohrozit zvýšený odtok z Lipna. 

##GMAP:2118:záplavy##


Záplavy také na Klatovsku

S následky přívalového deště se od dnešní půlnoci potýkají také obyvatelé na Klatovsku. V Janovicích nad Úhlavou a v Klatovech hasiči preventivně evakuovali několik lidí, k ránu se situace uklidnila. Scénář události byl stejný, na jaký jsou hasiči v poslední době zvyklí. Podle prvních hlášení přinesl přívalový déšť během krátké chvíle srážky sedmdesát milimetrů na metr čtvereční.

I když silné deště nad Klatovskem už ustaly, hladiny a průtoky některých menších toků stále rostou. Podle údajů Povodí Vltavy například v Tajanově na Klatovsku se průtok vody od 03:00 ráno do 06:00 více než zdvojnásobil. Platí zde třetí stupeň povodňové aktivity.

Psychika obyvatel v zaplavených oblastech utrpěla podle odborníků obrovskou ránu. Většina lidí si to ale dosud neuvědomuje, šok přijde obvykle až v následujících dnech. Jesenicko a další postižené oblasti proto nyní obchází týmy profesionálních psychologů. „Jejich očekávání a představy o dalším průběhu dnů a týdnů se zhroutí během okamžiku. Lidé ale začnou většinou hned po povodních pracovat a uklízet, a to jim hodně pomáhá,“ řekla ČT psycholožka Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Dagmar Fišerová. Odborníci doporučují, aby lidé událost nevytěsňovali a nezůstávali pokud možno v nejbližších dnech sami. V případě obtíží se mohou obrátit na krizovou linku: 950 730 730.

Přívalové deště a rozvodnění řek hrozí až do středy

Hydrometeorologové prodloužili varování před přívalovými dešti až do středečního večera. Na území Česka hrozí bouřky doprovázené silnými dešti, v jejichž důsledku může dojít k prudkému rozvodnění malých toků. Pro Plzeňský, Jihočeský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj platí povodňové ohrožení, v Královéhradeckém kraji povodňová bdělost. Přívalové deště mohou dosáhnout intenzity až 60 milimetrů srážek za jednu až šest hodin. Vítr by mohl v nárazech dosahovat rychlosti až 75 kilometrů v hodině.

V Praze se začalo stavět protipovodňové hrazení

V Praze se dnes odpoledne začalo stavět protipovodňové hrazení. Rozhodla o tom na svém dnešním zasedání povodňová komise hlavního města Prahy kvůli stoupajícímu průtoku vody ve Vltavě. Mobilní protipovodňové hrazení se bude stavět v Divadelní ulici v Praze 1. Dopoledne se zastavila i lodní doprava před a za Prahou, v poledne přestaly plout pražské přívozy P1 a P2 na severu Prahy i přívoz P4 v centru, kterému nástupní místa zaplavila voda. Prahou poteče desetkrát více vody, než je v létě běžné.