Kvůli záplavám jsou stále uzavřené některé silnice, vlaky nejezdí na 7 tratích

Praha - Na jihu Čech zůstávají kvůli záplavám stále uzavřené některé silnice a ulice, na jiných platí omezení. Vlakový provoz kvůli velké vodě stále stojí na sedmi tratích, z toho pět připadá na severní Moravu a jedna na jižní Čechy. Nejvíce omezení v dopravě je na Prachaticku a Strakonicku, informovali o tom mluvčí policie a Českých drah. Kvůli vysoké vodě v Labi byla dnes odpoledne uzavřena v Ústeckém kraji i silnice z Děčína do Dolního Žlebu.

V jižních Čechách stále zůstávají uzavřené silnice u Čkyně, Bavorova a Prachatic

„V současné době je pro nákladní vozidla neprůjezdná silnice I/4 mezi obcemi Vimperk - Čkyně. Nákladní doprava je vedena přes obce Bohumilice a Sv. Maří. Dále je uzavřena silnice II/142 mezi obcemi Bavorov a Netolice,“ uvedla mluvčí jihočeské policie Anna Drdová. V Protivíně jsou uzavřeny ulice Žižkova a Blanická.

Komplikace jsou i v Prachaticích. Kvůli vysoké hladině Fefrovského potoka, který přináší problémy pod viaduktem na silnici III/143 na Český Krumlov, je uvedená komunikace uzavřena. V Mlýnské ulici je poškozena komunikace a platí tam zákaz vjezdu, uvedla Eva Štěrbová z prachatické radnice.

Problémy jsou i na silnicích v Ústeckém kraji

Vysoká voda uzavřela i silnici z Děčína do Dolního Žlebu. Policie tak činí vždy, když Labe dosáhne na ústeckém vodočtu 420 až 430 centimetrů, uvedl mluvčí děčínských strážníků Tomáš Pavlík. Podle ředitele Závodu Dolní Labe Povodí Labe Jindřicha Zídka bude Labe v Ústí nad Labem kulminovat dnes zhruba v 18:00 a hladina dosáhne výše 463 centimetrů. Ve 14:00 byla 452 centimetrů vysoká. Běžně se přitom její výše pohybuje kolem dvou metrů. Při hladině zhruba 5,5 metru Labe zaplavuje silnici pod mostem Edvarda Beneše, proto bývá uzavřena.

Kromě obyvatel Dolního Žlebu vysoká hladina Labe dělá starosti obyvatelům děčínské části Přípeře. Kvůli zabezpečovacím pracím na svahu nad komunikací je silnice na Přípeře uzavřena a jezdí se po nízko položené silnici pod Tyršovým mostem, která je momentálně jedinou spojnicí s místní částí. Nyní jí ale hrozí zaplavení. „Aby se zatopení takzvané myší díry zabránilo, postavili v neděli odpoledne dobrovolní hasiči ze všech jednotek města hráz z pytlů s pískem,“ informovala mluvčí děčínského magistrátu Romana Silvarová. Dokončení zabezpečovacích prací a otevření silnice se předpokládá na čtvrtek.


 

Vlaky stojí na sedmi tratích

Vlakový provoz kvůli záplavám stojí na sedmi tratích. Vlaky neprojedou například v úsecích Vápenná - Javorník ve Slezsku, Hranice - Suchdol nad Odrou - Nový Jičín město nebo Valašské Meziříčí - Hostašovice. Doprava je zrušena také na spoji Velká Kraš - Vidnava. Cestujícím v některých postižených oblastech slouží místo vlaků náhradní autobusová doprava.

Kromě lokálních spojů stále trvá omezení na koridoru z Jihlavy do Havlíčkova Brodu. V úseku Hranice na Moravě - Suchdol nad Odrou jezdí vlaky jen po jedné traťové koleji, takže některé rychlíky z jihu končí už v Hranicích.

V jižních Čechách je omezen provoz na trati Volary - Strakonice v úseku Lčovice - Volyně. „Spoje jsou nahrazeny autobusy. Za postiženým místem je zdržení zhruba deset minut. V autobusech je vyloučena přeprava větších zavazadel především jízdních kol,“ uvedl Šťáhlavský.

Omezení vlakových spojů kvůli povodním
Omezení vlakových spojů kvůli povodním