Policie varuje vodáky před splouváním rozvodněných řek

Český Krumlov - Kvůli druhému povodňovému stupni na řece Vltavě varují policisté na říčních březích splouvající vodáky. Příslušníci policie jim nemohou usednutí do lodí zakázat, snaží se je ale varovat a od další cesty odrazovat. I přesto se však na vodu vydávají stovky lidí, včetně rodin s dětmi. Filip Kolman z pražského Raftklubu STAN označil v rozhovoru pro Českou televizi takové jednání za naprosto nezodpovědný hazard.

„Mám pocit, že v České republice jde o oblíbený způsob sebevraždy - sjíždět jezy a vydávat se na vodu za vysokých vodních stavů. Lidé si neuvědomují možná rizika…, zejména na Vltavě jsou velká rizika na jezu, kde je velice silný proud, a když loď vtáhne do jezu, nezkušená posádka nestihne zastavit, velmi těžko se pak lidé tahají ven,“ varoval Filip Kolman.

Připustil, že raft je při splouvání řeky stabilnější plavidlo než kanoe. I přesto zdůraznil, že při tak silném proudu může mít vážné problémy i posádka raftu. Obzvláště nezkušené osazenstvo, které není dostatečně zkoordinované, se může snadno stát obětí silného proudu, především v kombinaci s nečekanou překážkou.

Filip Kolman z pražského Raftklubu STAN ve Studiu ČT24
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24