Policie obvinila klíčového svědka v tzv. budišovské kauze

Praha - Policie obvinila z několika trestných činů architekta Marka Řičáře, klíčového svědka v tzv. kauze Budišov. V ní byli kvůli údajným machinací s dotacemi EU podezřelí starosta Budišova na Třebíčsku Ladislav Péťa, exporadce premiérů ČSSD Zdeněk Doležel a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka. Podle televizní stanice obvinila policie Řičáře z úvěrového podvodu a praní špinavých peněz, neboť prý řádně nevyužil patnáctimilionovou dotaci od ministerstva pro místní rozvoj pro obecně prospěšnou společnost Bono Publico, v níž působil. Hrozí mu prý až 12 let vězení. Jako první o případu informovala televize Nova.

„(Peníze) nebyly použity v souvislosti s podmínkami pro čerpání dotace. Byly použity zatím na dosud neznámé účely,“ řekl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Řičář se nyní v programu na ochranu svědků skrývá i s celou rodinou pod změněnou identitou v zahraničí, protože mu prý hrozilo nebezpečí, uvedla Nova.

Z rekonstrukce zámku měli urvat i 30 milionů pro sebe

Péťa, který letos na jaře zemřel, Doležel a Řehulka podle vyšetřovatelů nadhodnotili cenu rekonstrukce budišovského zámku tak, aby si mohli rozdělit zhruba 30 milionů korun. Projekt prakticky skončil dřív, než začal, protože v roce 2006 upozornil právě Řičář na údajnou manipulaci s dotacemi EU.

Policie Péťu, Doležela a Řehulku obvinila z vydírání Řičáře. Doležela a Péťu kriminalisté původně vinili také z úplatkářství. Doležela ale státní zastupitelství tohoto obvinění zprostilo a u Péti ho překvalifikovalo z přímého uplácení na nepřímé. Nejvyšší soud přidělil případ třebíčskému soudu, protože v jeho obvodu se odehrál nejzávažnější trestný čin vydírání.

V souvislosti s podezřením z podvodu a manipulace s evropskými dotacemi žádné obvinění nepadlo. Auditorská firma ministerstva pro místní rozvoj v roce 2007 v projektové dokumentaci neshledala žádnou chybu, úmysl nebo manipulaci. Upozornila na to, že v projektu nebyly proplaceny žádné peníze.