Ústavní soud znovu rozhodl ve prospěch Temelína

Brno - Ekologové a protitemelínští aktivisté utrpěli u soudu další porážku, Ústavní soud totiž zamítl stížnost občanského sdružení ve sporu o povolení provozu prvního bloku jaderné elektrárny Temelín. Zároveň odmítl také několikátý návrh na zrušení části atomového zákona, podle něhož ekologové a aktivisté nejsou účastníky povolovacích řízení ohledně provozu elektrárny. Ekologové a aktivisté se dlouhodobě snaží dosáhnout podílu na rozhodování o Temelíně. Zatím však před soudy různých stupňů neuspěli.

Ústavní soud tentokrát sporný zákon ani nezkoumal. Stížnost, s níž byl návrh na zrušení normy spojen, totiž odmítl jako zjevně neopodstatněnou. Návrh pak měl automaticky stejný osud. Podle atomového zákona je jediným účastníkem povolovacích řízení provozovatel jaderné elektrárny, který žádá o povolení Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Občanská sdružení jsou tak mimo hru, nemohou do řízení vstupovat a dosáhnout věcného přezkumu úředních rozhodnutí u soudů.

Ekologové už řadu let tvrdí, že zprovozňování a rozšiřování atomových elektráren je problematika související s ochranou přírody a životního prostředí, měli by prý mít právo se vyjádřit. Opačný názor ale zastává jak Státní ústav pro jadernou bezpečnost, tak i společnost ČEZ, která elektrárnu provozuje.  

O prvním bloku elektrárny rozhodl ústav v roce 2004. Občanské sdružení V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín pak neúspěšně podalo rozklad, poté i správní žalobu. Nejvyšší správní soud o ní rozhodl loni v červenci, poté následovala ústavní stížnost.