České dráhy vstupují na trh autobusové dopravy

Praha - Devátého srpna zahájí České dráhy ve spolupráci s německým dopravcem Deutsche Bahn přímou autobusovou linku Praha-Norimberk, uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík. Do Norimberku jezdí i žluté autobusy společnosti Student Agency, jejíž majitel Radim Jančura je velkým kritikem drah. Denně v každém směru pojede šest spojů.

Autobusová linka bude začleněna do jízdního řádu Českých drah a pojede z hlavního nádraží. Autobusy nebudou na trase zastavovat a do Norimberka dorazí za tři hodiny a 45 minut. Na trase nyní jezdí denně dva páry rychlíků, kterým ujetí trvá pět hodin.

Joklík dodal, že rozvoj autobusové dopravy doplňující páteřní železniční dopravu je jedním ze „strategických směrů dalšího rozvoje podnikatelských aktivit Českých drah“. Linka do Norimberka má být první vlaštovkou.

V autobusech Deutsche Bahn značky Setra bude první a druhá třída. Dráhy sázejí na rychlost a četnost spojů. Student Agency vypravuje denně jeden autobus.

Cenové srovnání není jednoduché kvůli složitým systémům slev u všech dopravců. V základní ceně (48 eur - 1282 Kč) bude nový spoj dražší než vlak i autobus Student Agency, snížená cena při nákupu na internetu bude srovnatelná s konkurencí. Podle Joklíka dráhy nabídnou denně ve slevě zhruba kapacitu jednoho autobusu.