Europoslanec Kožušník vyrazil do Štrasburku na kole

Praha - Čerstvý europoslanec Edvard Kožušník (ODS) splnil slib a vyrazil na první zasedání europarlamentu na kole. Na cestu do Štrasburku dostal ranec buchet, placatku slivovice, vojenský balíček první pomoci nebo malou lupu na evropskou legislativu. Kožušník na trať dlouhou 647 kilometrů vyrazil před polednem ze svého dosavadního působiště v Senátu. "Dnešním startem na kole do vysoké politiky dokazuješ, že politici někdy dodržují slovo, a ty jsi příkladem. Toto jsi slíbil a snad dojedeš," řekl před startem Kožušníkovi, bývalému řediteli svého sekretariátu, předseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS).

„Nevím, jestli si úplně všichni voliči zapamatovali má volební témata, ale co si zapamatovali, tak je to kolo,“ poznamenal Kožušník. Před startem stihl předat odměnu 50 tisíc korun jednomu ze svých podporovatelů Janu Zikmundovi z Hradce Králové za jeho vítězné video, které tento „Ziki“ natočil ve prospěch Kožušníkova zvolení.

Začátek jízdy, kterou Sobotka odstartoval výstřelem z pistole, připomínal regulérní závod, europoslanec měl k dispozici i doprovodné vozidlo. Podle Kožušníka má ale cesta spíš propagační než sportovní charakter. Chce jejím prostřednictvím popularizovat novou dvaapadesátičlennou europoslaneckou frakci evropských konzervativců a reformistů, v níž působí, a také kandidaturu Madridu jako jediného evropského města na pořadatelství letních olympijských her v roce 2016.    

Spolu s Kožušníkem vyrazili do první etapy na kole i tři jeho příznivci, včetně seniora Františka Šestáka, který na bicyklu zopakoval a v knize popsal svou cestu Z Čech až na konec světa podle známého díla Aloise Jiráska. Europoslanec cestu začal dva dny před startem třítýdenní Tour de France, která je ovšem o téměř 3 000 kilometrů delší než Kožušníkova. Svou „tour“ si europoslanec rozdělil do 13 denních etap. První z nich končí v Krušovicích, druhá v Karlových Varech. Kožušník věří, že nabídky tamního pivovaru a likérky jeho závod neohrozí.

Edvard Kožušník vyráží do europarlamentu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24