Francie očekává dopravní zácpy

Paříž - Francie očekává v příštích hodinách mohutné dopravní zácpy, protože tam začínají školní prázdniny a vyrážejí na dovolenou miliony lidí, především rodiny s dětmi. Francouzské úřady předpovídají, že nejhorší situace bude tradičně v pařížské aglomeraci, a doporučují, aby se nikdo neodvažoval na silnici mezi 16:00 a 20:00. Dopravní kalamita bude na výpadovkách kolem všech významnějších měst a na hlavních dálničních tazích směrem k moři, tedy především na jih.

V sobotu se očekávají kolony v údolí řeky Rhóny, kudy vede dálnice na francouzskou Riviéru. K tomu se přidá i hustší provoz od severu Francie, kudy budou přijíždět lidé z Belgie a Nizozemska, kde prázdniny začínají o víkendu.

Komplikace budou i na francouzských nádražích

Francouzské dráhy SNCF čeká o víkendu 1,3 milionu pasažérů, z toho 680 000 lidí vyrazí z pařížských nádraží. Od pátku do neděle bude vypraveno 1 300 rychlovlaků TGV, z toho třetina zamíří do destinací u Středozemního moře. Kolem 400 pracovníků v červených vestách bude na 60 nádražích ve Francii pomáhat na přeplněných peronech orientovat cestující ke správným vlakům.

Nápor cestujících očekávají i pařížská letiště

Zvýšený nápor se čeká i na pařížských letištích, kde by od pátku do neděle mělo být odbaveno kolem 900 000 cestujících.

Situace by měla být podobná i o příštím víkendu, kdy na cesty vyrazí další statisíce lidí, kteří dovolenou o týden odložili.

Doprava ve Francii:

Maximální povolená rychlost je 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 130 km/h na dálnici. Majitelé řidičských průkazů, kteří ho mají do 2 let, mají limity rychlosti sníženy mimo obec na 80 km/h a na dálnici na 110 km/h.

Na dálnicích se platí u mýtných bran mýtné, pro osobní automobil stojí průměrně 7 eur (175 Kč) na 100 km. Platí se i při průjezdu některých alpských tunelů a na některých mostech.

Pokuta za překročení rychlosti o 20 km/h se pohybuje od 90 EUR, za projetí na červenou od 90 EUR a za jízdu pod vlivem alkoholu nad povolený limit je pokuta od 135 EUR.

Důležitá telefonní čísla: policie 17, hasiči 18, záchranka 15, při poruše volejte číslo autoklubu v Paříži 0800 089 222

 Povinnou výbavou je výstražná vesta.
Ilustrační foto
Ilustrační foto