V Olomouci přestavba přednádraží zkomplikuje dopravu

Olomouc - Rozsáhlá přestavba prostoru před vlakovým nádražím v Olomouci si od příští středy vyžádá komplikace v dopravě. Tramvaje tam nebudou jezdit přes centrum města a nahradí je autobusy. Omezení potrvají až do podzimu, k běžnému provozu se městská doprava zřejmě vrátí až 28. září. Novinářům to řekli představitelé magistrátu a Dopravního podniku města Olomouce. Dopravu omezí také chystané opravy v ulicích Pasteurova, Dobrovského a Studentská. Cestující čekají celkem čtyři etapy výluky.

První z nich od 8. do 12. července zastaví tramvajovou dopravu přes centrum i po třídě Kosmonautů směrem k tržnici na třídě Svobody. Stavebníci v této době provizorně propojí tramvajové větve, které vedou k nádraží třídou Kosmonautů a Masarykovou třídou. Spojení v lokalitě zajistí náhradní autobusové linky.

Další výluka čeká na cestující od 13. července do 14. září kvůli výstavbě nové tramvajové tratě v křižovatce ulic Jeremenkova a Masarykova. Tramvaje v tuto dobu nepojedou v úseku hlavní nádraží - Pavlovičky, kde je nahradí autobusy. "Tento výlukový řád je již obsažen v kapesním jízdním řádu, platném od 1. června 2009. Kompletní informace lidé naleznou také na internetových stránkách," přiblížila mluvčí olomouckého dopravního podniku Magdaléna Kopřivová.

Ve třetí etapě výluky, která potrvá od 15. do 20. září, budou stavbaři propojovat tramvajové tratě Masarykova - Jeremenkova. V tuto dobu nepojedou tramvaje v úseku náměstí Hrdinů - hlavní nádraží (přes centrum i tržnici) - Pavlovičky, opět je nahradí autobusy. Od 21. do 27. září bude propojena i trať Jeremenkova - Kosmonautů. Autobusy tentokrát nahradí tramvaje v úseku okresní soud - tržnice - hlavní nádraží.

Dopravu v Olomouci omezí také na letní měsíce chystané opravy silnic druhé třídy v ulicích Pasteurova, Dobrovského a Studentská, které přijdou asi na 10 milionů korun. Motoristy v těchto úsecích čekají od 11. července až do 2. srpna částečné či úplné uzavírky. Autobusům městské dopravy bude až na dny, kdy bude na silnice pokládána nová vrstva asfaltu, průjezd umožněn.

Radnice prostor před vlakovým nádražím postupně upravuje od roku 2001. Zatím poslední etapa investice si vyžádá kolem 260 milionů korun a měla by skončit v červenci 2010. Její součástí je i vybudování nového odbavovacího terminálu městské hromadné dopravy.