Varování: České děti stále více tloustnou

Praha - Lékaři varují, v Česku je každé šesté dítě obézní. Vyvrací navíc zažitou představu, že z toho děti vyrostou. Většina obézních dětí se prý bude s tloušťkou potýkat i v dospělosti. Podle nejnovějších dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky se za poslední rok jejich počet více než zdvojnásobil, v přepočtu na 1000 obyvatel je obézních dětí 17 a dospívajících 31,1.

Podle statistik jsou děti do 15 let sledovány v ambulancích praktických pediatrů nejčastěji pro nemoci dýchací soustavy, poruchy vidění, slabozrakost a slepotu a nemoci kůže a podkožního vaziva. U dospívajících jsou důvody pro trvalé sledování na prvních dvou místech stejné, na třetím místě jsou nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek. V roce 2008 bylo v trvalém sledování přes půl milionu dětí a čtvrt milionu dospívajících.    

Oproti předchozímu roku klesl celkový počet ošetření a vyšetření o téměř 1,5 milionu na zhruba 12 milionů. Naopak stoupl podíl preventivních vyšetření z 22,4 na 25,8 procenta všech vyšetření. Statistici to přičítají vlivu regulačních poplatků. Na rozdíl od prevence, která byla od počátku bez poplatků, za běžné vyšetření děti a dospívající loni platili. Osvobozeni jsou v ambulancích až od letošního dubna.