ČT: O vízech do Kanady už je prý rozhodnuto

Praha - Kanadská vláda už údajně rozhodla o znovuzavedení víz pro české občany. Podle dvou zdrojů České televize to Praze oficiálně oznámí v úterý 7. července. Pro víza budou muset Češi nejspíš muset jezdit do Vídně -ambasáda v Praze příslušné oddělení zrušila. Ani jedna země ale nechce  situaci oficiálně komentovat.

Kvůli hrozbě zavedení víz pro české cestující do Kanady dnes ministr zahraničí Jan Kohout telefonoval svému kanadskému protějšku Jasonu Kenneymu. Podle neoficiálních informací se Kohout snažil svého partnera přesvědčit, aby Kanada Čechům víza nezaváděla. Ministr tento týden potvrdil, že kanadští představitelé pohrozili Česku obnovením vízové povinnosti kvůli vysokému počtu žadatelů o azyl. Do Kanady utíkají převážně čeští Romové, od letošního ledna do dubna jich tam přiletělo 1077. Za celý loňský rok jich bylo 861.    

Češi mohou do Kanady cestovat bez víz od roku 2007. Tehdy Kanada zrušila pro české občany vízovou povinnost, která platila od roku 1997. Uvalena byla na Čechy rovněž kvůli vysokému počtu žadatelů o azyl.