Justice nestíhá vyřizovat stížnosti - poškozuje stovky lidí

Praha - Česká justice nestíhá vyřizovat stížnosti na stát za průtahy u soudů. Žalob od lidí, které táhnoucí se soudní řízení poškodila, je tolik, že způsobují další průtahy. Kvůli liknavosti českých soudů už ministerstvo spravedlnosti vyplatilo poškozeným téměř 90 milionů korun. Většinu žádostí ovšem nestihne vyřídit vůbec. Šibeniční jsou podle Ligy lidských práv promlčecí lhůty. Stát je nutné žalovat do půlroku, zatímco u ostatních žalob je lhůta většinou tříletá.

Například umělec Milan Vašíček absolvoval kvůli hádce a rvačce s taxikářem peripetie u tuzemských soudů dlouhé osm let. Jednalo se prý o nejhorší zážitek jeho života. Soud nakonec vyhrál, ale pouze na písemnou podobu rozsudku čekal čtyři roky. V Itálii ho kvůli tomu odmítli jmenovat profesorem. „Na soudu to leželo čtyři roky a my nevíme proč. Tohle není právní stát, to je džungle,“ říká Vašíček.

Nyní Vašíček žádá kvůli morální újmě po státu peněžní odškodnění. Na ministerstvu spravedlnosti leží stovky podobných žádostí. Jenže tamní úředníci většinu z nich nestihnou vyřídit v zákonem dané půlroční lhůtě. Z více než osmi set žádostí je už nyní přes šest set žádostí přes lhůtu.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

 Sedm lidí má vyřešit 2 000 případů ročně

„Hlavní komplikací je nepoměr mezi počtem zaměstnanců, kteří se této agendě věnují, a počtem stížností, které na ministerstvo přicházejí. Sedm lidí musí vyřešit zhruba dvě tisícovky případů ročně,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Veronika Ludvíková. Na to reaguje právnička z Ligy lidských práv Kateřina Červená: „Poukazuje to zejména na to, že průtahy v řízení nejsou efektivně řešeny.“

Většina stěžovatelů jde proto dál a kvůli liknavosti soudů podává na stát žaloby, které končí znovu u zahlceného soudu. Vyřídit žalobu za průtahy trvá v průměru 730 dní, to je přes dva roky. „Je tu problém také v tom, že spisy, za které je požadováno přiměřené zadostiučinění, mnohdy soudu nejsou zasílány. Tím může docházet k průtahům u soudu,“ tvrdí soudce Zdeněk Douděra.

Na ministerstvu spravedlnosti nyní úředníci pracují na analýze, nakolik je současný systém efektivní. Nevylučují zatím, že do budoucna bude třeba změnit potřebný zákon.