Zbrojaři se marně dožadují lukrativní česko-americké dohody

Praha - Čeští armádní výrobci zatím marně čekají na uzavření mezinárodní dohody, která by jim umožnila lukrativní přístup k dodávkám pro americkou armádu. Určitého slibu se dočkali už od Topolánkovy vlády v době, kdy se vyjednávalo o výstavbě amerického radaru. Tehdy se oba státy dohodly na tom, že daný dokument bude podepsán, ať už základna v zemi vznikne, či nikoliv. Dohoda měla být podle původních plánů už uzavřená, Američané ji ale zatím stále posuzují a není jasné, jak se rozhodnou.

Zakázky pro americkou armádu znamenají brzký přísun dalších kontraktů po celém světě. Spolupracovat na takových projektech je pro zahraniční zbrojovky velice lukrativní, avšak značně obtížné. Pro Čechy měla  být odrazovým můstkem právě radarová základna. Například firma Wyman-Gordon, která v bývalé Poldovce vyráběla součásti leteckých podvozků, už dříve přišla o zakázku a nedávno musela svou českou pobočku zavřít. „Přestali od nás kupovat s odůvodněním, že nemáme schválení, že nejsme kvalifikovaná země,“ uvedl bývalý firemní zástupce Tomáš Zuklín.


Uzavření dohody předpokládalo české ministerstvo původně už na konci loňského roku. Americká strana se v současné době k aktuálnímu stavu vyjednávání vyjádřit nechce. Dohodu ale zatím nezavrhla a český dotazník stále posuzuje. Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka zatím není jasno, zda ke konečnému uzavření dohody skutečně dojde. Právě exkluzivní spolupráce ve výzkumu i výrobě měla být odměnou za českou vstřícnost, dokonce bez ohledu na to, jestli radar bude v ČR opravdu stát.

Video Reportáž Tomáše Vlacha
video

Reportáž Tomáše Vlacha

Přes výrazné zpomalení radarového projektu ale spolupráce pokračuje v jiných oblastech. V hledáčku české armády zaujímá nejvýraznější místo transportní letoun typu Hercules. V dohledné době by ministerstvo rádo odkoupilo hned dva kusy. „Co nás nejvíce zajímá, jsou letouny C-130 Hercules. Už probíhá finální část, řekněme na technické úrovni, a my doufáme, že tyto letouny dostaneme,“ potvrdil ministr Martin Barták. Další zemí, která by měla od Spojených států odkoupit zvláštní techniku, je Polsko. Američané mu slíbili zatím cvičné verze raket protivzdušného systému Patriot.