Kanadská víza visí ve vzduchu, Klaus doufá v další jednání

Praha - Prezident Václav Klaus doufá, že Česko bude ještě s Kanadou vyjednávat o kanadské hrozbě znovu zavést víza pro české občany. Podle něj by se situace kolem víz neměla eskalovat. Kanada by mohla podle původních informací víza znovu zavést od úterý v reakci na rostoucí příliv českých Romů do Kanady, kteří tam odjíždějí s odůvodněním, že v Česku je jejich komunita vystavena rasově motivovaným útokům. V tom případě by o tom mělo být Česko vyrozuměné diplomatickou nótou. Jakmile by se tak stalo, okamžitě se kvůli tomu k mimořádnému zasedání sejde česká vláda. "Já doufám, že se bude s Kanadou ještě vyjednávat. Odvetu, tu si nechme opravdu na poslední chvíli," uvedl Klaus.

Prezidentovi se také příliš nezamlouvala reakce některých českých politiků, podle nichž by po případném obnovení kanadské vízové povinnosti mělo Česko tlačit na EU, aby jako celek přijala vůči Kanadě stejné opatření. Čeští politici míní, že pro zavedení kanadských víz není důvod. Podle ministerstva zahraničí počet žadatelů o azyl z ČR v Kanadě v posledních týdnech klesá. Kanadská strana by tak mohla svoje rozhodnutí ještě odložit nebo úplně zrušit. 

Pokud Kanada víza zavede, budou pro ně zřejmě Češi muset jezdit do Vídně, protože ambasáda v Praze toto oddělení zrušila. Platit začnou okamžitě, ale s jednou výjimkou. Diplomaté vyjednávají lhůtu, po kterou by mohli lidé se zaplacenou letenkou nebo objednaným pobytem odletět i bez víz. Kanaďané zatím nechtěli komentovat, kolib by víza stála a jak dlouho by trvalo jejich vystavení.

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka

Kanada by víza obnovila dva roky od jejich zrušení. Do Kanady utíkají převážně čeští Romové, od letošního ledna do dubna jich tam přiletělo 1077. Za celý loňský rok jich bylo 861. Vízová povinnost platila od roku 1997 do roku 2007 kvůli tomu, že už v minulosti se Ottawa potýkala s vysokým počtem českých žadatelů o azyl.