Doležel i Řehulka popřeli vydírání v kauze Budišov

Třebíč - Okresní soud v Třebíči dnes začal projednávat trestný čin vydírání v takzvané kauze Budišov. Obžalovaní bývalý poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka odmítli, že by se podíleli na trestném činu vydírání architekta Marka Řičáře. Obžalován byl také bývalý starosta Budišova Ladislav Péťa, který však letos v květnu zemřel. Ve středu bude jednání pokračovat dalším doplňováním důkazů a výslechem dalších svědků.

Podle státního zástupce Zdeňka Špačka Péťa pod pohrůžkami nutil Řičáře k odchodu ze společnosti Bono Publico, založené ke zvýšení cestovního ruchu na Vysočině. Doležel a Řehulka pak podle žaloby najali člověka, který Řičáře rovněž pod pohrůžkou násilí nutil k předání účetnictví společnosti.

Oba obžalovaní ve výpovědích poukázali na nevěrohodnost utajeného svědka z přípravného řízení Arpáda Eliho, který byl podle Doležela policejním a mediálním provokatérem. Eli byl Řehulkovým přítelem, jehož požádal o zkontaktování s Doleželem. Společně pak uvažovali o založení společnosti, která měla podnikat v provozu sanitek. Péťa měl být ve firmě tichým společníkem. Podle Řehulky pak Péťa Eliho pověřil, aby od Řičáře získal účetnictví společnosti Bono Publico.

Video Reportáž Roberta Maleckého
video

Reportáž Roberta Maleckého

Odpoledne soud pokračoval čtením výpovědí Péti a Řičáře z přípravného řízení. Z Péťovy výpovědi vyplynulo, že Eli se mu sám nabídl, že pomůže se získáním účetnictví od Řičáře. Péťa mu pak za něj vyplatil 5 000 korun z vlastních peněz. Státní zástupce žádal o výslech Řičáře před soudem. Soud však poukázal na to, že Řičář je v programu utajení svědka už delší dobu na neznámém místě a předvolání zaslané na jeho poslední známou adresu se soudu vrátilo.

Rozsudek může padnout do konce července 

Kauza Budišov je spojena s tamním zámkem. Prostřednictvím společnosti Bono Publico měla být získána evropská dotace na jeho opravu. Péťa, Doležel a Řehulka údajně nadhodnotili náklady na rekonstrukci zámku tak, aby si mohli mezi sebe rozdělit zhruba 30 milionů korun.

Rozsudek by mohl být vynesen 28. července. Rozsáhlý spisový materiál obsahuje 4 500 stránek včetně řady videonahrávek.