Median: TOP 09 má šanci na volební úspěch

Praha - Podle průzkumu agentury Median pro Mladou frontu Dnes (MfD) má nová strana TOP 09 velkou šanci dostat se po podzimních volbách do sněmovny. Skalních sympatizantů má strana sice jen 4,3 procenta, těch nerozhodnutých, na které se nedá příliš spolehnout, je již 11,2 procenta. Kdyby se tedy všichni příznivci TOP 09 dostavili k volbám, stačilo by to podle MfD k tomu, aby se z ní na podzim stala nová parlamentní strana.

„V průzkumu se ptáte všech lidí, i těch, kteří k volbám nemají vůbec v úmyslu jít. Kdybychom počítali s lehce nadpoloviční volební účastí, získala by strana přibližně o polovinu více, než kolik má sympatizantů,“ citoval server iDnes.cz Jana Herzmanna z agentury Factum Invenio.

„Do voleb je ještě spousta času a události můžou vše změnit,“ zůstává opatrný lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg. Také šedá eminence strany Miroslav Kalousek i přes očividné uspokojení přistupuje k výsledkům realisticky. „Určitě to nemůžeme vnímat jako preference. Je dobré, že jsou tu lidé, u kterých jsme vzbudili zájem, ale teď je ještě musíme dostat k urnám,“ řekl deníku Kalousek.

Lidé volí podle toho, kdo pro ně představuje nejmenší zlo

Průzkum Medianu podle serveru ukázal mimo jiné i to, že předsedu ODS Mirka Topolánka více volí muži a lidé mezi 18 až 34 lety, zatímco šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi fandí více žen a také lidí nad 55 let. Lidé je prý ale nevolí proto, že by je „kdovíjak obdivovali“. „Považují je za nejmenší zlo,“ uvedl iDnes.cz s odvoláním na průzkum. Lídra TOP 09 Karla Schwarzenberga či šéfa KDU-ČSL Cyrila Svobodu si zase voliči podle Medianu cení jako čestných lidí.

Lídři nové strany TOP 09 Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24