Česká armáda uvažuje o vyřazení tanků z výzbroje

Praha - Česká armáda možná nebude mít tankové vojsko. Kvůli škrtům v rozpočtu ministerstva obrany by vojáci mohli zakonzervovat všech 30 tanků T-72M4 CZ. Jejich modernizace přitom armádu vyšla na 4,5 miliardy korun. Informují o tom dnešní Lidové noviny (LN). Konečné rozhodnutí o konzervaci techniky bude přijato koncem tohoto roku. Úspory by se totiž nemusely týkat právě tanků.

Vojáci se každopádně obávají, že přijdou o práci. „Probíhají jednání. Jaký to bude mít dopad na všechny odbornosti v rámci jedné motorizované brigády, se dozvím do týdne, čtrnácti dní,“ předpokládá velitel 7. mechanizované brigády „Dukelská“ Hranice Ivo Střecha, pod kterou spadá i tankový prapor Přáslavice.

Podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého, za jehož působení byly tanky modernizovány, je chystané zakonzervování důsledkem dřívějších chybných rozhodnutí. Tehdy v důsledku vstupu ČR do NATO došlo totiž ke snížení počtu tanků z původních 134 na 30 a byla změněna organizační struktura mechanizovaných brigád. „Z hlediska taktického nemá 30 tanků smysl,“ řekl LN Šedivý.

Ještě není rozhodnuto

Ministerstvo obrany se k otázce konzervace těžké bojové techniky vyjádřilo s tím, že konečné rozhodnutí zatím nebylo učiněno a vzhledem k tomu není možné uvést, zda a jak se úspory dotknou provozu tankové techniky.

Mluvčí generálního štábu Mira Třebická mimo jiné řekla, že „útlum provozu tankové techniky je jednou z cest úspor“. Avšak tato otázka přijde na řadu až koncem roku 2009, poté, co budou známy celkové restrikce resortu ministerstva obrany.

Konzervace techniky

Konzervací se rozumí naolejování techniky a její uložení do klimatizované haly. Jakmile se tanky jednou zakonzervují, již nebudou moci být užívány ve službe.