Na Centrální evidenci exekucí ČR zaútočil hacker

Praha - Hackeři se pokusili zaútočit na Centrální evidenci exekucí České republiky. Informoval o tom Radiožurnál. Podle vedení firmy NeutriCS, která evidenci technicky zajišťuje, nebyly žádné informace ohroženy. Útok byl prý veden z Rumunska a Exekutorská komora ČR se rozhodla podat kvůli útoku trestní oznámení na neznámého pachatele.

Na serveru Centrální evidence exekucí České republiky jsou citlivé osobní údaje lidí a firem, které jsou v exekučním řízení. Jsou zde také data a informace lidí, kteří se chtěli do evidence podívat. „Já mám informace, že hackeři se pokusili prolomit jen vnější ochranu. Data klientů, lidí a firem v exekuci jsou uložena na odlišném serveru, k žádnému ohrožení dat vůbec nedošlo,“ řekl Radiožurnálu Jiří Prošek, viceprezident Exekutorské komory.
Prošek pro Českou televizi potvrdil, že z některého z rumunských serverů se pokoušel prolomit ochranu počítače, na kterém je Centrální evidence exekucí provozována, počítačový robot.

Útok hackerů vyšel na světlo náhodou

Video Květa Moravcová, Petr Krčmář a Jiří Prošek ve Studiu 6
video

Květa Moravcová, Petr Krčmář a Jiří Prošek ve Studiu 6

O pokusu hackerů napadnout databázi dlužníků informovala jako první redaktorka ČRo 1 Radiožurnálu Květa Moravcová. Ta se nejdříve pokoušela získat data z evidence, zaplatila za tuto službu peníze, ovšem zpětné vazby se jí nedostalo. Proto začala zjišťovat, co je příčinou zpoždění jinak rychlého servisu Centrální evidence exekucí. Od nejmenovaného zdroje se jí dostalo odpovědi, že za nefunkčním systémem stojí pokus o útok na databázi.

Expert na bezpečnost v informačních technologiích Petr Krčmář uvedl, že mohlo jít jak o zábavu, tak o cílenou krádež citlivých údajů. „Ze současných informací netušíme, co se stalo. Ale mohlo se stát, že se někdo jen podíval do toho systému až po to, že skutečně odcizil data. Osobní údaje jsou na internetu velmi dobrým artiklem, takže je možné, že pokud se útočníkům podařilo získat ta osobní data, že se časem objeví na internetu, na černém trhu,“ upozornil.

Internetové stránky Centrální evidence exekucí ČR jsou nyní mimo provoz. 

Centrální evidence exekucí ČR
Centrální evidence exekucí ČR
Více fotek
  • Centrální evidence exekucí ČR autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/978/97754.jpg
  • Květa Moravcová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/978/97753.jpg